Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Premier: "Aborcja będzie legalna od stycznia"

Premier:
Varadkar zapewnia, że rząd robi wszystko co może, aby jak najszybciej znowelizować prawo. (Fot. Getty Images)
Aborcja będzie legalna w Irlandii od stycznia przyszłego roku - przekazał w sejmie Leo Varadkar. Premier zapewnił, iż jest gotowy opóźnić letnią przerwę w posiedzeniach, by jak najszybciej przyjąć nową legislację.
Reklama

"Szef rządu jest pewien, że ustawa zostanie przyjęta przez parlament jesienią, jednak zniesienie 8. poprawki nastąpi w pełni w styczniu przyszłego roku” - pisze „Irish Examiner”.

Do przyjęcia legislacji, która jest wynikiem decyzji Irlandczyków podjętej w referendum, niezbędne są odpowiednie kroki.

"Przede wszystkim należy przyjąć nowe prawo, które zniesie istniejącą legislację i wprowadzi nową, regulującą kwestię przerywania ciąży. Należy także opracować kliniczne wytyczne dla lekarzy rodzinnych, Irish College of General Practitioners, Institute of Obstetricians and Gynaecologists oraz Royal College of Physicians of Ireland. Niezbędne jest także wydanie licencji i rozporządzeń w sprawie niektórych leków przez Health Products Regulatory Authority” - wyliczał Varadkar.

Prezes sejmowej komisji zdrowia, Michael Harty, zapewnił, iż komitet zamierza odbywać posiedzenia latem, w celu kontrolowania ustawy.

Wczoraj premier poruszył także temat aborcji w Irlandii Północnej, gdzie jest ona nielegalna. Jego zdaniem, istnieje szansa, iż mieszkanki tego kraju będą miały prawo korzystania z zabiegów na terenie republiki.

"Varadkar stwierdził, że nie widzi powodu, dla którego kobiety z Irlandii Północnej nie mogłyby mieć tutaj dostępu do aborcji, skoro nasi sąsiedzi mają obecnie prawo do korzystania z opieki medycznej w Irlandii” - przekazał "The Irish Times”.

 

  Komentarze


  • Lidka
   2 czerwca, 00:54

   Gdybym dowiedziała się, że Berkowicz ma kiłę poczułabym się lepiej.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama