Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawo.pl: Change of tax regulations

Prawo.pl: Change of tax regulations
Polski rząd zmienił niektóre przepisy podatkowe. (Fot. Getty Images)
The Polish government has changed the provisions suspending the procedural, administrative and material deadlines, although the epidemic status, due to which these deadlines have been suspended, has not been canceled, reports Prawo.pl.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zawieszały bieg terminów procesowych i sądowych oraz administracyjnych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia.

Według Prawo.pl, polski rząd postanowił „odmrozić" bieg terminów od 24 maja 2020 r, ale nie poinformował o tym obywateli. W efekcie wielu osobom termin na podjęcie czynności prawnej w ich sprawie już minął.

„Autopoprawka do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy 344A) zawarta w pkt 2 lit. b, była przedmiotem szerokiej dyskusji z przedstawicielami ministerstw, w tym przede wszystkim z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Sprawiedliwości, i została przyjęta przez Radę Ministrów" - poinformowało Prawo.pl Centrum Informacyjne Rządu.

Z kolei Ministerstwo Finansów, które portal zapytał o to, czy zabiegało o odmrożenie terminów i jaki był udział resortu w pracach nad poprawką, oświadczyło, że nie przedstawiło takiej propozycji.

Zdaniem Przemysława Hinca, doradcy podatkowego z kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze, organy administracji publicznej miały w takiej sytuacji obowiązek poinformować o tym każdego obywatela, w którego sprawie terminy ruszyły - donosi Prawo.pl.

Jednak według opinii Doroty Szubielskiej, radcy prawnego, kierującej praktyką podatkową kancelarii Radzikowski Szubielska i Wspólnicy, którą przytacza Prawo.pl, przepisy tarcz antykryzysowych są niejasne, naruszają wynikającą z art. 2 konstytucji zasadę poprawnej legislacji i mogą wprowadzać obywateli w błąd.

Dlatego ci, którzy nie wnieśli we właściwym terminie środków zaskarżenia, powinni skorzystać z instytucji przywrócenia terminu, wskazując na niejasność przepisów i możliwość błędnego ich rozumienia - dowodzi Prawo.pl.

Czytaj więcej:

Polska: Pensje i podwyżki dla pracowników priorytetem firm w trakcie epidemii

Polska skarbówka wraca do kontrolowania

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement