Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawo jazdy już nie jest tak pożądane jak kiedyś?

Prawo jazdy już nie jest tak pożądane jak kiedyś?
Młodsi mieszkańcy USA nie chcą mieć prawa jazdy, bo nie widzą takiej potrzeby. (Fot. Getty Images)
Amerykańskie statystyki pokazują, że pokolenie Z coraz później i mniej chętnie podejmuje decyzję o zdobyciu prawa jazdy. Trend ten - jak donoszą analitycy - pomału i systematycznie się pogłębia.

Reklama
Reklama

W USA, gdzie prawo jazdy można mieć już od 16. roku życia, pokolenie w większości i tak nie wyrobi go przed 18. rokiem życia. Według danych Federal Highway Administration, w 2021 roku prawo jazdy miało tylko 25 proc. amerykańskich 16-latków i 42 proc.17-latków. W 1997 roku było to już 43 proc. 16-latków i 62 proc. 17-latków - podaje "The Washington Post".

Podobnie statystyki wyglądają w grupie wiekowej 20-25 lat. W 1997 roku prawo jazdy miało 90 proc. osób w tym wieku, a w 2020 roku - tylko 80 proc. Wygląda więc na to, że wśród millenialsów pragnienie posiadania tej "przepustki do dorosłości" było znacznie silniejsze niż wśród dzisiejszej młodzieży.

Umiejętność jazdy samochodem jest coraz mniej istotna. (Fot. Getty Images)

Skąd taki spadek zainteresowania samochodami? "The Washington Post" wśród powodów wymienia m.in. wysoki koszt ubezpieczenia auta, lęk przed wypadkami, kwestie środowiskowe i klimatyczne, dobrą jakość transportu publicznego, aplikacje do współdzielenia przejazdów, dostępność alternatywnych sposobów przemieszczania się, czy w końcu możliwość załatwienia większości spraw zdalnie.

"To pokolenie więcej rusza kciukami niż nogami" - uważa Ming Zhang, profesor zajmujący się planowaniem przestrzennym na Uniwersytecie Teksasu w Austin.

I o ile pokolenie Z unika prowadzenia samochodów, o tyle pokolenie powojennego wyżu demograficznego (baby boomers - urodzeni w latach 1946-1964) nie zamierza oddać miejsca za kółkiem. W 2021 roku prawo jazdy posiadało aż 91 proc. osób w wieku 70-74 lat i około 85 proc. mężczyzn powyżej 85. roku życia. To ogromny wzrost w porównaniu z rokiem 1997, kiedy odsetek kierowców po siedemdziesiątce wynosił tylko 43 proc.

Jednak, po bliższym przyjrzeniu się danym, można zauważyć, że również millenialsi podchodzili do jazdy samochodem z mniejszym entuzjazmem niż ich rodzice. Wielu decydowało się na wyrobienie prawa jazdy dopiero, kiedy musieli dojeżdżać do pracy albo zakładali rodzinę i wyprowadzali się pod miasto. Wciąż są słabiej zmotoryzowani niż pokolenie X i boomersi, kiedy byli w ich wieku.

Czytaj więcej:

Londyn: Już co drugi kupiony samochód to "elektryk"

Londyn: Autonomiczne promy mogą wkrótce pływać po Tamizie

UK: Ocado stawia na autonomiczne vany w Londynie

Edynburg: Wiosną uruchomiona zostanie "pierwsza na świecie" trasa autobusowa bez kierowcy

Anglia i Walia mogą zakazać sprowadzania autonomicznych aut z zagranicy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama