Menu

"Prawie wszyscy w Irlandii korzystają z jakiegoś zasiłku"

"Prawie wszyscy w Irlandii korzystają z jakiegoś zasiłku"
Irlandczycy nadmiernie wykorzystują system opieki społecznej? (Fot. Thinkstock)
Irlandczycy stali się narodem 'nadmiernie uzależnionym' od pomocy socjalnej w porównaniu do innych krajów - ostrzega rządowy raport. Prawie każdy obywatel, bezpośrednio lub pośrednio, korzysta z jakiejś formy zasiłku.
Reklama

Z zestawienia opracowanego przez Ministerstwo Finansów wynika, iż rocznie z irlandzkiego budżetu państwa jest przeznaczanych na opiekę społeczną €20 mld. Według specjalistów, Irlandia za bardzo polega na “zasiłkach pieniężnych”, by znieść nierówności społeczne.

Obecnie z cotygodniowych świadczeń korzystają 2 mln osób. Wśród nich 616,2 tys. to emeryci, a 205,5 tys. bezrobotni. 625,3 tys. rodzin otrzymuje Child Benefit na 1,2 mln dzieci.

Tymczasem tydzień temu rzecznik do spraw socjalnych Fianna Fáil, Willie O’Dea, nawołał do wprowadzenia w nowym budżecie €5 podwyżki świadczeń, w tym także dla osób starszych.

“Z dokumentów wynika, że podwyżka emerytur jest jedną z sześciu opcji przedstawionych do październikowego budżetu, jednak zdaniem władz miałaby ona niewielki wpływ na walkę z ubóstwem. Uważają także, iż rząd powinien się skupić raczej na samotnych rodzicach, bezrobotnych i mieszkańcach lokali socjalnych” - informuje “Irish Examiner”.

Jak ostrzega Age Action, obecnie co 10. starsza osoba w Irlandii żyje w ubóstwie.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama