Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawie połowa Polaków robi zakupy na zapas

Prawie połowa Polaków robi zakupy na zapas
Polacy wciąż wolą kupować produkty spożywcze w sklepach stacjonarnych, a nie w sieci. (Fot. Getty Images)
46 proc. polskich konsumentów kupujących na zapas to najwyższy wynik w Europie. Produkty spożywcze w Polsce najchętniej kupowane są w sklepach stacjonarnych - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Deloitte.
Reklama
Reklama

W sklepach stacjonarnych zakupy spożywcze robi aż 90 proc. respondentów z Polski, czyli jedynie 1 pkt. proc. mniej niż w Niemczech. Na kupowanie żywności w sklepach internetowych decyduje się jedynie 7 proc. Polaków, czyli tyle samo co Francuzów i Włochów. Najchętniej zakupy spożywcze w sieci robią mieszkańcy Korei Południowej (27 proc.), w Europie zaś - Brytyjczycy (20 proc.).

Zakupy na zapas robi obecnie 46 proc. Polaków, czyli o 5 pkt. proc. więcej niż miesiąc temu. Jednocześnie, jak wynika z ankiety "Global State of the Consumer Tracker" Deloitte, o 10 pkt. proc. spadła liczba konsumentów, którzy spodziewają się więcej wydawać na żywność. Mniejsza liczba osób przewiduje również większe wydatki na odzież (17 proc.) i rzeczy do domu (25 proc.).

Wicedyrektor w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte Kamil Kucharczyk ocenia, że "po zwiększonych przed świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem wydatkach na żywność i alkohol, obecnie Polacy planują zdecydowanie mniej wydawać na te kategorie zakupowe. Tylko ponad jedna czwarta z nas w nadchodzących tygodniach więcej wyda na artykuły spożywcze, podczas gdy miesiąc temu odpowiedziało tak aż 38 proc. ankietowanych". Z 18 do 13 proc. spadła również liczba konsumentów, którzy deklarują, że w najbliższym czasie zwiększą wydatki na alkohol.

Konsumenci w Polsce według Deloitte deklarują znacznie większe niż miesiąc temu planowane wydatki na podróże. Liczba respondentów, którzy w ciągu nadchodzących czterech tygodni chcą wydać na ten cel więcej niż miesiąc temu, wzrosła z poziomu 9 proc. do 13 proc.

Deloitte podaje, że znacząco spadł indeks niepokoju opisujący poziom obaw konsumentów, który obecnie dla Polski wynosi 2 proc. Od listopada, kiedy zaczął być pomiarowany, spadł o 32 pkt. proc., wówczas zaś wynosił rekordowe 34 proc. Polska spadła zatem z pozycji kraju o najwyższym indeksie niepokoju na świecie na szóste miejsce. W Europie wyprzedzają ją pod tym względem Irlandia, Wielka Brytania i Włochy.

Partner w Deloitte i lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce Michał Tokarski wskazuje, że "topnieje liczba polskich konsumentów, którzy wskazują pandemię Covid-19 jako główną przyczynę wzrostu poziomu niepokoju".

Badanie Deloitte zostało przeprowadzone na przełomie grudnia i stycznia wśród konsumentów z 18 krajów. W każdym z badanych państw wypełniono po 1 000 ankiet.

Czytaj więcej:

Deloitte: Polacy boją się pandemii i zubożenia

Polacy zaniepokojeni pandemią najbardziej ze wszystkich narodów

W najbliższych tygodniach Polacy zwiększą wydatki na żywność

Badanie: Polacy mniej martwią się o zdrowie, a bardziej o finanse

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama