Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pracownicy Tesco wygrali walkę o równość płac

Pracownicy Tesco wygrali walkę o równość płac
Czy Tesco stosuje niejednolite standardy płac? Decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości może być kłopotliwa dla brytyjskiego giganta. (Fot. Getty Images)
Działająca w imieniu tysięcy byłych i obecnych pracowników kancelaria prawna Leigh Day wygrała ważny spór prawny dotyczący równości płac. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że wnosząc przeciwko pracodawcy roszczenie o równe wynagrodzenie, można oprzeć się na prawie UE.
Reklama
Reklama

Pracownicy sklepów Tesco - głównie kobiety - argumentowali, że nie otrzymują takiej samej płacy za pracę o równej wartości co ich współpracownicy w centrach dystrybucji. 

Za pośrednictwem kancelarii Leigh Day postanowiono nagłośnić ten problem i wskazać, że takie postępowanie narusza zarówno prawo Wielkiej Brytanii, jak i UE.

Tesco, największy sprzedawca detaliczny w Wielkiej Brytanii, i kancelaria prawna reprezentująca pracowników, zwróciły się o wyjaśnienia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Chodziło o  rozstrzygnięcie konkretnego aspektu prawa europejskiego - czy tak zwany test  "jednego źródła" ma zastosowanie w firmach w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z prawem UE, pracownik może porównać swoje zarobki z innym współpracownikiem z innego zakładu, tak długo, jak "jedno źródło" jest w stanie skorygować różnicę w zarobkach. W tym konkretnym przypadku chodzi o Tesco, które oferuje wiele ról w różnych placówkach - począwszy od sklepów, a kończąc na centrach dystrybucyjnych.

Już na początku tego roku Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii orzekł, że pracownicy sklepów Asda mogą porównywać swoje zarobki z zarobkami swoich współpracowników w centrach dystrybucyjnych. Orzeczenie to skupiało się jednak na ustawodawstwie brytyjskim. 

Decyzja Europejskiego Sądu Najwyższego jedynie wzmocni powyższy argument i utrudni supermarketom argumentowanie, iż role pracowników sklepów nie mogą być porównywane z rolami ich kolegów w centrach dystrybucyjnych.

"Ten wyrok wzmacnia orzeczenie Sądu Najwyższego, że role pracowników sklepów można porównać z rolami ich kolegów w centrach dystrybucyjnych w celu zapewnienia równej płacy. Przez długi czas pracodawcy argumentowali, że brytyjskie prawo w tym obszarze jest niejasne, ale ta ocena jest prosta: jeśli istnieje jeden organ odpowiedzialny za zapewnienie równości, role są porównywalne" - przekazała kancelaria.

Samo Tesco odniosło się do orzeczenia i przekazało, że "roszczenia te są niezwyke złożone, a dojście do konkluzji zajmie wiele lat".

"Miejsca pracy w naszych sklepach i centrach dystrybucji są różne. Wymagają różnych umiejętności i mają różne wymagania, co prowadzi do różnic w zarobkach - i nie ma to nic wspólnego z płcią" - przekazał gigant.

Czytaj więcej:

Polska ósma w rankingu dot. sytuacji kobiet na rynku pracy w krajach OECD

Komisja Europejska za jednolitymi standardami ustalania płacy minimalnej

Równouprawnienie w Polsce dopiero za 107 lat? Ruszyła akcja społeczna #nieczekam107lat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama