Menu

Pracodawcy RP o wyższej płacy minimalnej: "Gwałcenie praw ekonomii"

Pracodawcy RP o wyższej płacy minimalnej: "Gwałcenie praw ekonomii"
Płacę minimalną zarabia w Polsce ok. 15 proc. Polaków. (Fot. Getty Images)
Wzrost płacy minimalnej o jedną trzecią w ciągu zaledwie roku to gwałcenie praw ekonomii i zasad konkurencyjnego rynku - alarmują Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. Polscy przedsiębiorcy wskazali również, że irracjonalne podwyższanie płacy minimalnej doprowadzi polską gospodarkę na skraj przepaści.
Reklama

Pracodawcy RP zwrócili uwagę, że w projekcie budżetu na 2020 r. - wbrew stanowisku organizacji pracodawców - przyjęto płacę minimalną na poziomie 2 450 zł. Z kolei w sobotę premier Polski oznajmił, że 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie jednak do 2 600 zł. Podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział natomiast podniesienie pensji minimalnej do 3 000 zł na koniec 2020 r. i do 4 000 zł na koniec 2023 r.

"Pozostając przy cezurze jednego roku - oznacza to wzrost z 2 250 zł (koniec 2019 r.) do 3 000, czyli o 750 zł. To wzrost ponad 33,3-procentowy!" - alarmują Pracodawcy RP.

"Żadna kategoria ekonomiczna związana z charakterystyką i realizacją budżetu nie rośnie w takim tempie! Zapowiadany wzrost płacy minimalnej o jedną trzecią w ciągu zaledwie roku to nic innego jak gwałcenie praw ekonomii i zasad konkurencyjnego rynku. Jesteśmy świadkami prześcigania się w obietnicach wyborczych" - przekazała organizacja w oficjalnym komunikacie.

Pracodawcy szacują, że na ogólną liczbę ok. 16,4 mln zatrudnionych w gospodarce narodowej – ok. 14 proc. otrzymuje płacę minimalną.

Pracodawcy zwracają uwagę, że podniesienie płacy "za darmo" doprowadzi jedynie do wzrostu cen o wysokość podwyżek. (Fot. Getty Images)

"Ta swoista inflacja w zakresie płacy minimalnej wygeneruje szereg nieprawidłowości w gospodarce i pogorszy warunki funkcjonowania biznesu. Na te podwyżki biznes musi zapracować większymi przychodami, co w warunkach spowolnienia może być po prostu niemożliwe" - alarmują Pracodawcy RP.

Szacują, że na realizację obietnicy PiS, pracodawcy będą musieli wypracować przychody na poziomie wyższym o co najmniej ok. 2 mld zł. "Do tego dojdą zobowiązania związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), wyższe składki ZUS i na ochronę zdrowia, wyższa składka na Fundusz Pracy" - wskazują.

"Jak i gdzie szukać przychodów, które pokryją zwiększone koszty? Nie pozostaje nic innego, jak przy tej samej produkcji – sprzedawać ją drożej, przyspieszając inflację. Zresztą sam wzrost płacy minimalnej z definicji tę inflację przyspiesza. Na kwocie płacy minimalnej bazuje szereg opłat tzw. danin publicznych (np. mandaty karne, opłaty za egzamin adwokacki, wzrośnie tzw. mały ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wzrosną przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Państwo zapewne więcej zarobi niż wyda" - oceniają Pracodawcy RP.

Dodają, że wzrost płacy minimalnej "pogłębi postawy roszczeniowe". "Wszak obiecany wzrost płacy bierze się znikąd. Nikt więcej czy ciężej pracować nie musi. Nikt od nikogo nie oczekuje większej wydajności. Wyższą płacę minimalną dostaje się za nic. Za tę samą pracę jak dotychczas, za jej dotychczasowe efekty" - wskazują eksperci.

  Komentarze
  • ReEmigrant
   10 września, 15:56

   Pierd*le. Wracam do UK... pomimo potencjalnego Brexitu, stabilniej.

  • Siwe
   10 września, 23:05

   I tak ma być żyje w Polsce Europie a nie Afryce.
   Targowica rzdila 30 lat rusko nimcy kwas bolki tusk balcer. Ich reformy to byka kradzież prywatyzacja za grosze i by żyło się lepiej im elita i tv prywatnym media.
   PiS jedyna Polska partia od 80 lat. Zmarnowane 30 lat.
   Pieniadze w pl są i to Duże. Mafie sady kasty politycy kradli i to Milardy. Straciliśmy Biliony wait przekręty. Po dziś dzień są w miarach sejmikach rządzonych przez psl sld po itd.
   Ludzie myślący oglądaj TVP. Bezmózgi leming nie polskie tfn onet polst wyborcze itd komuchow i szfabow wszystkie media i gazet radia.

  • Pancio
   11 września, 16:39

   No ciekawe jak pis to partia polska? Skoro tak to czemu nikt z tych poprzednich zlodzieji nie siedzi? Ja wam powiem dlaczego. Bo sami kradna na jeszcze wieksza skale. Co do prywaciazy w polsce: niech sami sobie robia za najnizsza krajowa ot co!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.11.2019
  GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama