Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Praca z domu czy z biura? Wyjaśniamy nowe zalecenia zdrowotne w UK

Praca z domu czy z biura? Wyjaśniamy nowe zalecenia zdrowotne w UK
Większość mieszkańców Wielkiej Brytanii wróciła już do stacjonarnych miejsc pracy, zwłaszcza na terenie Anglii. (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii zaostrzono restrykcje związane z koronawirusem w odpowiedzi na pojawienie się nowego wariantu Omikron. Wiele osób zastanawia się, jak nowe wytyczne wpływają na sytuację pracowników na Wyspach. Ponieważ w każdym kraju UK zalecenia się różnią, wyjaśniamy obecne rozporządzenia i wytyczne z tym związane. 

Reklama
Reklama

Co na temat pracy zdalnej mówią poszczególne kraje Zjednoczonego Królestwa?

W Szkocji premier Nicola Sturgeon zdecydowanie zachęca wszystkich do pracy z domu, gdy tylko jest to możliwe. Jest to część lokalnego planu na rzecz walki z wariantem Omikron. Tamtejszy rząd chce także, aby pracodawcy przestawili się na "długoterminowe modele hybrydowe łączące pracę domową i biurową".

W Irlandii Północnej ministrowie oznajmili niedawno, że więcej osób pracujących z domu pomogłoby zmniejszyć ryzyko infekcji zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Jednak powstrzymali się od wydania takiego nakazu pracodawcom. Zamiast tego poproszono ich, aby wspierali pracę zdalną "tam, gdzie to możliwe".

W Walii zachęca się pracodawców, aby w miarę możliwości pozwalali ludziom pracować z domu. Wytyczne wskazują, że pracownicy nie powinni być "wymagani lub zmuszani do powrotu" do miejsca pracy, jeśli ich praca może być wykonywana z domu.

W Anglii wytyczne dotyczące pracy z domu zakończyły się, gdy 19 lipca zniesiono większość restrykcji. Rzecznik premiera zapewnił, że pojawienie się nowego wariantu "nie zmieniło tego stanowiska" i to "od pracodawców zależy właściwa równowaga".

Rząd zasugerował jednocześnie, że może ponownie wprowadzić zalecenie dotyczące pracy z domu w Anglii na "ograniczony czas", jeśli NHS znajdzie się tej zimy pod niezrównoważoną presją.

Co firmy muszą zrobić, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo?

Chociaż ograniczenia dystansu społecznego nie obowiązują już w większości krajów Wielkiej Brytanii, firmy nadal mają prawny obowiązek zapewniania bezpieczeństwa pracownikom i klientom.

Jednym z obowiązków nałożonych na miejsca pracy jest przygotowanie "oceny ryzyka Covid dla pracowników stacjonarnych". Zaleca się im również wdrożenie odpowiednich środków bezpieczeństwa, m.in.:

  • minimalizowanie liczby osób w pomieszczeniach zamkniętych
  • dbanie o właściwą wentylację
  • używanie systemów jednokierunkowych
  • regularne sprzątanie i dezynfekowanie 

Noszenie masek jest ponownie obowiązkowe w sklepach i środkach transportu publicznego w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Na Wyspach wciąż przeprowadza się również masowe testy na obecność koronawirusa.

W niektórych miejscach w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej obowiązują również systemy paszportów szczepionkowych - bez nich nie ma możliwości skorzystania z usługi bądź wejścia do budynku.

Obecnie Anglia pozostaje jedynym krajem UK, w którym nie ma wytycznych zachęcających do pracy z domu. (Fot. Getty Images)

Czy praca w domu pomaga powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Według rządowej naukowej grupy doradczej SAGE, praca w domu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania ekspozycji społecznej. Znacznie ogranicza kontakt twarzą w twarz zarówno z osobami w miejscu pracy, jak i w transporcie publicznym.

W związku z tym eksperci z SAGE twierdzą, że praca z domu ma "silny wpływ" na zatrzymanie infekcji i zmniejszenie współczynnika R.

Czy mogę poprosić pracodawcę o kontynuowanie pracy z domu?

Można wystosować taką prośbę do pracodawcy, ale nie muszą się oni na to zgodzić - nawet, jeśli pracowaliśmy w takim systemie podczas lockdownu.

Grupa Chartered Institute for Personnel and Development (CIPD) – reprezentująca specjalistów HR – oczekuje, że w przyszłości będzie znacznie większa swoboda i elastyczność w zakresie tego, jak, kiedy i gdzie ludzie będą mogli pracować.

Rząd rozpoczął już konsultacje, których celem jest wprowadzenie dla wszystkich pracodawców w Wielkiej Brytanii obowiązku oferowania elastycznej formy pracy.

Czy muszę pracować stacjonarnie, jeśli znajduję się w grupie osób zagrożonych?

Tak, jeśli tego wymaga nasz pracodawca. Należy jednak pamiętać, iż pracodawca wciąż ma prawny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom - należy go zatem poinformować o byciu osobą zagrożoną. 

Czytaj więcej:

Raport: Jak zmieni się praca zdalna po pandemii

Co 4. londyńczyk ucierpiał na konieczności pracy z domu

Eksperci: Hybrydowy model pracy stanie się normą dla 50 proc. pracowników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama