Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pożar kościoła w Glasgow. Episkopat Polski wyraził solidarność z Polonią

Pożar kościoła w Glasgow. Episkopat Polski wyraził solidarność z Polonią
W kościele pod wezwaniem św. Szymona w każdą niedzielę była odprawiana msza święta po polsku. (Fot. Archdiocese of Glasgow)
Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki i delegat KEP ds. Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz wyrazili wczoraj solidarność z Polonią po pożarze kościoła w Glasgow. 'Zapewniamy o duchowej bliskości i solidarności z duszpasterzami oraz wszystkimi wiernymi' - napisali duchowni.
Reklama
Reklama

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona. Świątynia od II wojny światowej była duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Wyrazy solidarności przekazali przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki i delegat KEP ds. Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

"Ze smutkiem przyjęliśmy informację o pożarze kościoła św. Szymona w Glasgow, jednego z ważniejszych kościołów polonijnych w Szkocji. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniamy o duchowej bliskości i solidarności Kościoła w Polsce z duszpasterzami oraz wszystkimi wiernymi, dla których kościół św. Szymona od dziesięcioleci był miejscem kultu, a jednocześnie ważnym ośrodkiem polonijnym" - napisali duchowni w liście do ks. pallotyna Mariana Łękawy, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji.

"Ufamy, że to trudne doświadczenie, przeżywane w duchu wiary, przyczyni się do jeszcze większej konsolidacji środowiska polonijnego w Glasgow i całej Szkocji oraz wzbudzi we wszystkich wierzących jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe i religijne poza granicą naszej ojczyzny" - podkreślili abp Gądecki i bp Lechowicz.

Zbudowany w 1858 r. kościół św. Szymona był trzecią najstarszą świątynią katolicką w archidiecezji Glasgow. Jego związki z Polską sięgały II wojny światowej, gdy zaczęli do niego uczęszczać stacjonujący w pobliskich koszarach żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był polskim kościołem, a wojenne związki z Polską upamiętniono na tablicy na fasadzie budynku.

Po wojnie pozostał on centrum duchowym polskiej społeczności w Glasgow, także po tym, gdy od 2004 r. do Szkocji napłynęła fala emigrantów zarobkowych z naszego kraju. W każdą niedzielę była tam odprawiana msza święta po polsku.

"Niezwykle smutna wiadomość z dziś rana. Kościół św. Szymona był w sercu naszej polskiej społeczności z cotygodniowymi polskimi nabożeństwami. Będzie nam go bardzo brakowało" - oświadczył w mediach społecznościowych pobliski Polski Klub im. Sikorskiego.

Wyrazy solidarności z polską społecznością wyrazili m.in. minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf i lider szkockiej gałęzi Partii Pracy Anas Sarwar.

Czytaj więcej:

Dziedziniec Notre Dame otwarty dla turystów

Londyn: Policja "przeprasza" za przerwanie mszy w polskim kościele

Rocznica pożaru Notre Dame: "Dziękujemy Polakom za przywiązanie do katedry"

Szkocja: W Glasgow niemal doszczętnie spłonął "polski kościół"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama