Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK shoppers could face more fees for buying goods from EU using Mastercard

UK shoppers could face more fees for buying goods from EU using Mastercard
Zamawianie towarów z krajów UE już teraz stało się nieopłacalne z uwagi na liczne podatki i cła. Nowa opłata dodatkowo jeszcze bardziej utrudni zakupy. (Fot. Getty Images)
Mastercard is set to increase its transaction fees by more than fivefold when an online British shopper uses a debit or credit card to buy from a company based in the European Union.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przekazała firma Mastercard, brytyjscy posiadacze kart debetowych zapłacą kwotę w wysokości 1,15 proc. wartości transakcji (z obecnych 0,2 proc.), a posiadacze kart kredytowych 1,50 proc. (z obecnych 0,30 proc.).

Zmiany wejdą w życie 15 października br. i obejmą wszystkie transakcje, zarówno te dokonywane w krajach UE, jak i online. 

Jak ocenia "Financial Times", część europejskich firm może wziąć te opłaty "na siebie", ale w większości przypadków należy spodziewać się podniesienia cen dla klientów.

Wydawca kart Mastercard podkreślił, że charakter transakcji uległ znacznej zmianie ze względu na Brexit i obecnie płatności pomiędzy UE a Wielką Brytanią traktowane są jako "międzynarodowe". Nie miało to miejsca wtedy, gdy Wielka Brytania była częścią jednolitego rynku UE. Gigant dodał, że wysokość opłaty została uzgodniona z Komisją Europejską, która ma ostateczne zdanie w sprawie płatności z krajami zewnętrznymi (spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Inne zdanie na ten temat mają brytyjscy politycy. Poseł Kevin Hollinrake z Partii Konserwatywnej ocenił, że decyzja o podniesieniu opłat "trąci oportunizmem". "Wzywam organy regulacyjne do pilnej interwencji, aby upewnić się, że instytucje finansowe nie wykorzystują Brexitu jako okazji, aby podnieść opłaty dla konsumentów" - zaapelował.

Zmian w opłatach wciąż nie ogłosił wydawca kart Visa, ale rzecznik tej firmy nie wykluczył takiej możliwości. Dodał jednak, że "Visa będzie się starać poinformować klientów o zmianach odpowiednio wcześniej".

W Wielkiej Brytanii wciąż z problemami zmagają się firmy kurierskie, które w większości odmawiają obecnie dostawy towarów z krajów UE. Więszość z nich wymaga obecnie od klientów zabezpieczenia w postaci opłacenia cła, podatku VAT i innych opat, zanim dojdzie do zamówienia produktu z kontynentalnej Europy.

Czytaj więcej:

Brexit: Branża fintech chce zmian w programie wizowym

DPD wstrzymuje dostawy paczek z Wielkiej Brytanii do krajów UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement