Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Posiadacze kart Mastercard zapłacą więcej za zakupy z UE

Posiadacze kart Mastercard zapłacą więcej za zakupy z UE
Zamawianie towarów z krajów UE już teraz stało się nieopłacalne z uwagi na liczne podatki i cła. Nowa opłata dodatkowo jeszcze bardziej utrudni zakupy. (Fot. Getty Images)
Wydawca kart Mastercard poinformował o pięciokrotnym podniesieniu opłat za transakcje z firmami, które mają swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Zmiana obejmie zarówno posiadaczy kart debetowych, jak i kredytowych.
Reklama
Reklama

Jak przekazała firma Mastercard, brytyjscy posiadacze kart debetowych zapłacą kwotę w wysokości 1,15 proc. wartości transakcji (z obecnych 0,2 proc.), a posiadacze kart kredytowych 1,50 proc. (z obecnych 0,30 proc.).

Zmiany wejdą w życie 15 października br. i obejmą wszystkie transakcje, zarówno te dokonywane w krajach UE, jak i online. 

Jak ocenia "Financial Times", część europejskich firm może wziąć te opłaty "na siebie", ale w większości przypadków należy spodziewać się podniesienia cen dla klientów.

Wydawca kart Mastercard podkreślił, że charakter transakcji uległ znacznej zmianie ze względu na Brexit i obecnie płatności pomiędzy UE a Wielką Brytanią traktowane są jako "międzynarodowe". Nie miało to miejsca wtedy, gdy Wielka Brytania była częścią jednolitego rynku UE. Gigant dodał, że wysokość opłaty została uzgodniona z Komisją Europejską, która ma ostateczne zdanie w sprawie płatności z krajami zewnętrznymi (spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Inne zdanie na ten temat mają brytyjscy politycy. Poseł Kevin Hollinrake z Partii Konserwatywnej ocenił, że decyzja o podniesieniu opłat "trąci oportunizmem". "Wzywam organy regulacyjne do pilnej interwencji, aby upewnić się, że instytucje finansowe nie wykorzystują Brexitu jako okazji, aby podnieść opłaty dla konsumentów" - zaapelował.

Zmian w opłatach wciąż nie ogłosił wydawca kart Visa, ale rzecznik tej firmy nie wykluczył takiej możliwości. Dodał jednak, że "Visa będzie się starać poinformować klientów o zmianach odpowiednio wcześniej".

W Wielkiej Brytanii wciąż z problemami zmagają się firmy kurierskie, które w większości odmawiają obecnie dostawy towarów z krajów UE. Więszość z nich wymaga obecnie od klientów zabezpieczenia w postaci opłacenia cła, podatku VAT i innych opat, zanim dojdzie do zamówienia produktu z kontynentalnej Europy.

Czytaj więcej:

Brexit: Branża fintech chce zmian w programie wizowym

DPD wstrzymuje dostawy paczek z Wielkiej Brytanii do krajów UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama