Porażka Hiszpanów, Anglicy remisują z Włochami

Wayne Rooney i Marco Verratti w akcji (Fot. Getty Images)
Piłkarze reprezentacji Holandii pokonali Hiszpanię 2:0, a Włochy zremisowały z Anglią 1:1 w najciekawszych wczorajszych meczach towarzyskich. Tego dnia rozegrano także zaległe spotkanie grupy B eliminacji Euro 2016, w którym Izrael uległ u siebie Belgii 0:1.

Holendrzy w kwalifikacjach mistrzostw Europy spisują się przeciętnie (tylko dwa zwycięstwa w pięciu meczach grupy A), ale wczoraj po raz kolejny pokazali, że świetnie sobie radzą z Hiszpanami.

Podczas ubiegłorocznego mundialu w Brazylii "Pomarańczowi" pokonali broniących wówczas tytułu Hiszpanów aż 5:1, a teraz - choć osłabieni brakiem Arjena Robbena i Robina van Persiego - nie dali tej drużynie szans w towarzyskim starciu w Amsterdamie. Wynik 2:0 został ustalony już 16. minucie; bramki zdobyli Stefan de Vrij i Davy Klaassen.
W reprezentacji Hiszpanii wystąpili debiutanci nr 55. i 56., od kiedy kadrę narodową prowadzi Vicente del Bosque - Juanmi z Malagi i Vitolo z Sevilli.

Do powtórki z mundialu doszło też w Turynie, gdzie Włochy podejmowały Anglię. Gościom nie udał się do końca rewanż za mistrzostwa świata (w Brazylii przegrali 1:2), ale mogą być raczej zadowoleni ze swojego występu. Po ciekawym spotkaniu zremisowali 1:1.

W pierwszej połowie gola dla Italii strzelił Graziano Pelle, a w 79. minucie wyrównał Andros Townsend. Na początku spotkania zawodnik gości Harry Kane, rozgrywający drugi mecz w reprezentacji (pierwszy w podstawowym składzie), trafił w poprzeczkę.

W Żylinie Ondrej Duda przesądził o zwycięstwie Słowacji nad Czechami 1:0. Piłkarz Legii Warszawa zdobył bramkę w 48. minucie. To był dziesiąty mecz tych reprezentacji od czasu rozpadu wspólnego państwa i trzecie zwycięstwo Słowaków (Czesi byli górą pięciokrotnie).

Trwa świetna seria Zlatana Ibrahimovica. W miniony piątek najsłynniejszy piłkarz reprezentacji Szwecji zdobył dwie bramki w meczu eliminacji Euro 2016 z Mołdawią (2:0), teraz zaliczył trafienie w wygranym 3:1 towarzyskim spotkaniu z Iranem. To już 54. gol doświadczonego napastnika w 103 występach w kadrze "Trzech Koron". Pozostałe bramki w Sztokholmie zdobyli Marcus Berg i Ola Toivonen, a dla gości - piłkarz Osasuny Javad Nekounam z rzutu karnego.

Wiele meczów tego dnia kończyło się remisami 1:1. Takie rezultaty, oprócz starcia Włochów z Anglikami, zanotowano w spotkaniach: Austria - Bośnia i Hercegowina, Ukraina - Łotwa, Estonia - Islandia oraz Szwajcaria - USA.

W Jerozolimie rozegrano zaległy mecz grupy B eliminacji mistrzostw Europy Izrael - Belgia (0:1). Początkowo spotkanie miało się odbyć 9 września, ale zostało przełożone o ponad pół roku ze względu na napiętą sytuację polityczną. We wtorek górą byli Belgowie, dzięki bramce Marouane'a Fellainiego w dziewiątej minucie. Gościom w wywalczeniu trzech punktów nie przeszkodził fakt, że prawie pół godziny musieli grać w dziesiątkę. Drugą żółtą kartkę i w konsekwencji czerwoną zobaczył Vincent Kompany.

To bardzo istotny rezultat dla układu tabeli. Dzięki zwycięstwu Eden Hazard, Kevin De Bruyne i koledzy awansowali na pierwsze miejsce w grupie. Na drugie spadli Walijczycy (po 11 pkt), a na trzecie - Izrael (9).

Wyniki wczorajszych meczów towarzyskich w Europie:

Włochy - Anglia 1:1 (1:0) Holandia - Hiszpania 2:0 (2:0) Słowacja - Czechy 1:0 (0:0) Austria - Bośnia i Hercegowina 1:1 (1:0) Luksemburg - Turcja 1:2 (1:1) Ukraina - Łotwa 1:1 (1:0) Szwecja - Iran 3:1 (2:1) Rosja - Kazachstan 0:0 Estonia - Islandia 1:1 (0:1) Szwajcaria - USA 1:1 (0:1) Liechtenstein - San Marino 1:0 (1:0)