Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poor diets destroying children's health, warns UNICEF

Poor diets destroying children's health, warns UNICEF
Biedniejsze rodziny często korzystają z tańszych opcji w zakresie odżywiania. (Fot. Getty Images)
An alarmingly high number of children under five years of age are suffering from the physical consequences of poor diets and a food system that is failing them, UNICEF warned today in a new report on children and nutrition.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szczególnie szkodliwa jest zła dieta w ciągu pierwszego tysiąca dni życia. Chociaż raport wskazuje na zbawienne skutki karmienia piersią, zwraca uwagę, że w ten sposób odżywianych jest tylko 42 proc. dzieci poniżej 6. miesiąca życia.

W raporcie stwierdzono, że system żywieniowy zawodzi - blisko 200 mln dzieci na świecie poniżej 5. roku życia jest niedożywionych lub ma nadwagę. Jedna trzecia z nich i niemal dwie trzecie w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat nie jest karmiona produktami zapewniającymi prawidłowy rozwój.

Zgodnie z opracowaniem, połowa dzieci poniżej 5. roku życia nie otrzymuje niezbędnych witamin i składników odżywczych, co UNICEF nazwał "ukrytym głodem". 45 proc., w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat, nie je żadnych owoców ani warzyw, a prawie 60 proc. - jajek, nabiału, ryb ani mięsa.

W najgorszej sytuacji znajdują się dzieci żyjące w ubóstwie; biedniejsze rodziny korzystają z tańszych opcji w zakresie odżywiania, częściej kupując produkty niższej jakości.

Problemem jest też coraz powszechniejsza nadwaga u dzieci. (Fot. Getty Images)

Według UNICEF, brak zdrowej żywności utrwala ubóstwo rodzin z pokolenia na pokolenie, a wyzwania związane ze zmianami środowiska pogarszają problem. Więcej rodzin porzuciło wieś, by zamieszkać w mieście, więcej kobiet pracuje, kompensując tym macierzyństwo, a wraz z kryzysem klimatycznym różnorodność biologiczna, woda, jakość powietrza i gleba uległy degradacji.

Zalecenia agendy ONZ w odniesieniu do pożywnych, bezpiecznych diet obejmują wzmocnienie pozycji rodzin oraz zachęcanie dostawców do zapewniania zdrowych i niedrogich produktów. Postuluje się też m.in. wprowadzanie łatwych do zrozumienia etykiet znakowania żywności, w tym podawanie wartości odżywczych, ochronę wody i systemów sanitarnych, a także stosownej edukacji.

Za jeden z przykładów uporania się z problemem UNICEF podaje nałożenie tzw. podatków cukrowych podwyższających koszty słodyczy w reakcji na rosnącą otyłość w Malezji.

Czytaj więcej:

CBOS: Ponad połowa Polaków ma problem ze zbyt dużą wagą

Brytyjski rząd pod presją, aby wprowadzić "podatek od kalorii"

Dieta Polaków: Więcej cukru i mięsa, mniej warzyw i owoców

Brytyjski nastolatek stracił wzrok przez "śmieciowe jedzenie"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement