Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ponad dwie piąte Polaków ma chłodny stosunek do muzułmanów

Ponad dwie piąte Polaków ma chłodny stosunek do muzułmanów
64 proc. ankietowanych zgadza się z opinią, że większość muzułmanów jest nietolerancyjna wobec zwyczajów i wartości innych niż ich własne. (Fot. Thinkstock)
Ponad dwie piąte Polaków (44 proc.) ma chłodny stosunek do muzułmanów, a zaledwie jedna czwarta (23 proc.) darzy ich ciepłymi uczuciami. Co trzeci badany (33 proc.) jest wobec nich obojętny - wynika z lutowego sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Według CBOS, tylko 12 proc. respondentów zna osobiście jakiegoś muzułmanina lub muzułmankę; 88 proc. nie zna. Taką znajomość najczęściej deklarują osoby najlepiej wykształcone, respondenci uzyskujący najwyższe dochody per capita oraz nieuczestniczący w praktykach religijnych i identyfikujący się z lewicą. Niewykluczone, że kontakty te mają na ogół w czasie wyjazdów zagranicznych.

W ocenie ośrodka badawczego, chłodny stosunek do muzułmanów może mieć swoje źródło w potencjalnych skojarzeniach z przemocą czy terroryzmem. Wśród Polaków opinie o tym czy poważny konflikt między islamem a Zachodem jest nieunikniony są zróżnicowane, ale wariant optymistyczny przeważa nad pesymistycznym - zaznacza CBOS.

43 proc. ankietowanych uważa, że możliwe jest znalezienie wspólnej, międzykulturowej płaszczyzny porozumienia, natomiast 34 proc. (w ciągu ostatnich ośmiu lat wzrost o 15 punktów proc.) przewiduje, że poważny konflikt między światem islamskim i zachodnim jest niemożliwy; 23 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii. Zdaniem CBOS, opinia publiczna jest podzielona w diagnozowaniu przyczyny napięć między islamem z Zachodem.

Według 40 proc. respondentów dotyczą one spraw fundamentalnych, tzn. wynikają głównie z odmiennych wartości - różnic religijnych i kulturowych. Podobna grupa badanych (38 proc.) uważa, że konflikt tych światów jest podsycany przede wszystkim przez realizację interesów gospodarczych i walkę o wpływy polityczne. 22 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

64 proc. ankietowanych zgadza się z opinią, że większość muzułmanów jest nietolerancyjna wobec zwyczajów i wartości innych niż ich własne. Zbliżony odsetek (63 proc.) wskazuje na problem asymilacji twierdząc, że mniejszości muzułmańskie mieszkające w krajach Europy Zachodniej nie przyswajają zwyczajów i wartości charakterystycznych dla większości obywateli tych krajów.

57 proc. badanych kojarzy islam z przemocą i uważa, że religia zachęca do jej stosowania; 51 proc. respondentów jest zdania, że muzułmanie na ogół akceptują stosowanie przemocy wobec wyznawców innych religii (nie zgadza się z tym odpowiednia 19 proc. i 24 proc. badanych).

W przeświadczeniu 50 proc. Polaków większość muzułmanów potępia zamachy terrorystyczne przeprowadzane przez fundamentalistów islamskich, natomiast przeciwnego zdania jest 21 proc. 49 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że podatny grunt dla terroryzmu, czy też szerzej - ekstremizmu, w większym stopniu stwarza bieda i słabe wykształcenie niż same zasady religijne islamu. Kwestionuje to 28 proc.

44 proc. ankietowanych podziela pogląd, że muzułmanie słusznie czują się urażeni, kiedy w prześmiewczy, obraźliwy sposób przedstawia się treści ich wiary, np. publikując karykatury Mahometa, natomiast 35 proc. nie podziela takiej opinii. Według CBOS, silnie zróżnicowane są również opinie na temat stosunku muzułmanów do wyznawców innych religii. 39 proc. badanych sądzi, że większość muzułmanów nie ma wrogiego nastawienia wobec osób niewyznających islamu, natomiast 31 proc. nie zgadza się z tym.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 5-11 lutego tego roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama