Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ponad 20 tys. nowych domów dla mieszkańców Dublina

Ponad 20 tys. nowych domów dla mieszkańców Dublina
"W Irlandii od 7 lat praktycznie nic się nie budowało". (Fot. Thinkstock)
Premier Irlandii zapewnia, że kryzys bezdomności w stolicy zostanie zażegnany do 2019 roku. Właśnie ogłoszono nowy projekt mieszkaniowy dla Dublina północnego.
Reklama

W przyszłym roku w stolicy ma zostać oddanych do użytku 20-25 tys. nowych domów. Zdaniem szefa rządu, ilość ta wystarczy do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb mieszkańców.

"W Irlandii od 7 lat praktycznie nic się nie budowało – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Prawda jest taka, iż rządu nie było po prostu na to stać. Dodatkowo z dużymi problemami zmagały się banki i firmy budowlane. Zaczynamy od totalnego zastoju" - tłumaczył Leo Varadkar podczas oficjalnego ogłoszenia projektu.

Specjaliści są jednak sceptyczni. Zdaniem Ronana Lyonsa, ekonomisty z Trinity College, plan premiera jest "bardzo ambitny". 25 tys. lokali to bowiem 3 razy tyle, ile wybudowano w Irlandii w ciągu ostatnich 3 lat. Z drugiej strony, to i tak będzie za mało, by rozwiązać kryzys.

"Obawiam się, że sektor może nie być po prostu w stanie realizować tylu inwestycji. Do zaspokojenia potrzeb mieszkańców należałoby natomiast wybudować 40 tys. lokali" - twierdzi ekspert.

Lyons podkreślił, że sytuację pogarsza fakt, iż obecnie w domach mieszka po mniej osób niż dawniej, co oznacza, że nawet jeśli nie weźmie się pod uwagę przyrostu naturalnego i imigracji, to i tak potrzeba więcej lokali. "Bardzo chciałbym w 2019 roku odwołać to, co powiedziałem" - wyznał naukowiec.

Z kolei według Kierana McQuinna, profesora badań instytutu ERSI, na Wyspie każdego roku powinno się budować co najmniej 30-35 tys. domów.

"Nie zapowiada się na to, że do 2019 powstanie 35 tys. domów, a nawet gdyby tak było, to i tak nie zaspokoi to zapotrzebowania. Najprawdopodobniej dojdziemy do tej ilości dopiero w 2020 lub 2021 r. A każdy rok, w którym nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość nieruchomości, będzie pogłębiał braki" - ostrzegł.

W ubiegłym roku w Dublinie oddano tylko 7 tys. nowych lokali.

 

  Komentarze


  • Ktoś tam
   11 grudnia 2017, 05:19

   Żeby nie było cwaniaków którzy w Polsce wynajmują własne mieszkanie a w Irlandii dostają socjalne to państwo nie myślało by budować tylu domów . Ale na szczęście urząd podatkowy przewidział raka sytuacje w Polsce i trzeba płacić podatek A jeśli ktoś nie robi tego to napewno Windows to odczuje .....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama