Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ponad 1 000 zachorowań na odrę w ciągu 5 miesięcy

Ponad 1 000 zachorowań na odrę w ciągu 5 miesięcy
Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed chorobą. (Fot. Getty Images)
Od 1 stycznia do 15 czerwca br. zanotowano w Polsce 1 137 przypadków odry - wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Reklama

Według dotychczasowych danych, rocznie rejestrowano w Polsce około 100 przypadków zachorowań na odrę. Zgodnie z najnowszym raportem, w 2017 r. było ich 63, a w 2018 r. – już 339.

Tylko od 1 stycznia do 15 czerwca br. w kraju zachorowało na odrę aż 1 137 osób. W tym samym okresie ubiegłego roku było 76 takich przypadków.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.

Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed chorobą. Tymczasem według ostatnich danych, wielu Polaków odmawia szczepień.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama