Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polskie organizacje niepokoi agresja na tle narodowym i religijnym

Polskie organizacje niepokoi agresja na tle narodowym i religijnym
Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce domagają się lepszej ochrony prawnej. (Fot. Thinkstock)
Organizacje mniejszości narodowych i etnicznych Rzeczpospolitej Polskiej wydały wspólne oświadczenie kierowane do prezydenta, parlamentu i rządu ws. 'zaniepokojenia narastającą w społeczeństwie polskim falą agresji na tle narodowym, rasowym i religijnym'.
Reklama

Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych Piotr Tyma, jeden z sygnatariuszy oświadczenia, wyjaśnił, że jednym z celów wspólnego oświadczenia jest podjęcie rozmów z stroną rządową.

"Nie często się zdarza, że społeczności mniejszościowe występują wspólnie w jednej sprawie, bo one są silnie zróżnicowane. Pod oświadczeniem mamy pełen przekrój mniejszości, których liderzy z imienia z nazwiska wsparli to oświadczenie. Jeżeli to jest jakaś wartość, to warto pochylić się nad tym. Czy rząd się nad tym pochyli, to nie od nas zależy" - poinformował Piotr Tyma, który jest prezesem Związku Ukraińców w Polsce.

Jak najszybciej powinna być stworzona płaszczyzna realnego dialogu z obywatelami należącymi do mniejszości - przekazał. "Jest zaakcentowany, wyartykułowany przez organizacje społeczne - różne środowiska - problem. Powinniśmy siąść do stołu i zacząć rozmawiać na poziomie tych instytucji, w których kompetencji są kwestie, które nas najbardziej niepokoją. Dobrze by było, gdyby naszym partnerem w rozmowach była strona rządowa, posiadająca moc decyzyjną" - dodał.

Pozytywie do inicjatywy organizacji mniejszości narodowych i etnicznych RP odniósł się pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński. "Skontaktuję się z przedstawicielami tych organizacji albo się z nimi spotkam" - powiedział PAP. "Jestem całkowicie otwarty na takie inicjatywy. W każdej chwili możemy się spotkać, by te konkretne rzeczy wyjaśnić, rozwiązać, zareagować czy interweniować. Jako pełnomocnik rządu jestem gotowy do rozmów" - dodał.

Organizacje mniejszości narodowych i etnicznych Rzeczpospolitej Polskiej wyraziły w oświadczeniu zaniepokojenie "narastającą w społeczeństwie polskim falą agresji na tle narodowym, rasowym i religijnym". "Z kraju szczycącego się długą i chlubną tradycją wolności i tolerancji stajemy się państwem, które w oczach świata i swoich obywateli innej niż polska narodowości zaczyna uchodzić za coraz bardziej ksenofobiczne" - napisano w oświadczeniu.

 

  Komentarze


  • Andrzej Ormianin
   4 lutego, 09:21

   Witam zgadzam się w 100% że od dwóch lat w Polsce panuje nienawiść do obcokrajowców chyba największa w europie wiem coś na ten temat bo się urodziłem w Polsce i należy do mniejszości narodowej przestałem jeździć do Polski Dzieci nie mogą zrozumieć czemu w kraju o którymi opowiadałem z wielką miłość na nich patrzę z obrzydzeniem

  • Polak.
   4 lutego, 10:12

   Zgadzam się z tobą Ormianin. cały czas tylko widzę Polaków chodzących w koszulkach i z tatuażami Polska Walcząca Żołnierze Wyklęci itd. cały czas tylko słyszę jacy to wszyscy są źli Żydzi zli Niemcy źli Ruscy źli Ukraińcy źli Szwedzi źli to do cholery jasnej może coś jednak z Polakami jest nie tak. przed drugą wojną światową Polska Razem z Niemcami kombinowali jak pozbyć się Żydów nawet wysłaliśmy ich do Afryki statkami a później odwrócili kota ogonem że to wszystko Niemcy zrobili.

  • POKORA
   4 lutego, 11:52

   Staraj się żyć tak, abyś w godzinie
   śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać. Ucz się umierać dla świata, abyś zaczął żyć z Chrystusem.

  • Vistula
   4 lutego, 22:35

   Do Polski jezdze dosyc regularnie i nie zauwazam, zeby byly jakies szczegolne przejawy agresji. We Wrocku otworzyli bar Ukrainski, w ktorym cos tam nawet zjadlem i nikt w niego kamieniami nie rzucal, ani nic nie krzyczal. W kebabowniach tez duzo ludzi. Na ulicach co druga, trzecia osoba mowi obcym jezykiem. Faktycznie, ze mozna spotkac mlodych ludzi w koszulkach tzw. patriotycznych, ale to chyba oznaka, ze mlodzi sa dumni ze swojego kraju. Chyba, ze dla kogos stwierdzenie "Bog, Honor Ojczyzna" jest fasztystowskie, ale to juz jest sprawa dla psychiatry.

  • R2
   5 lutego, 16:23

   Za to za granica witaja cudoziemcow z kwiatami, szczegolnie polakow.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama