Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polskie firmy skarżą się na trudności w zatrudnianiu imigrantów

Polskie firmy skarżą się na trudności w zatrudnianiu imigrantów
93 procent polskich pracodawców chciałoby zatrudniać więcej obcokrajowców. (Fot. Thinkstock)
93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem imigrantów na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).
Reklama

Wyniki badań zaprezentowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Business Centre Club (BCC). Spotkanie odbyło się w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji, przy której powstała grupa robocza ds. migracji dla sektora biznesu.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki dwóch badań ankietowych przeprowadzonych w sierpniu przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) we współpracy m.in. z BCC.

Pierwsza z nich dotyczy poczucia bezpieczeństwa wśród migrantów pracujących w Polsce. Wzięło w niej udział 592 respondentów z ponad 59 krajów. Z badań wynika, że 75 proc. cudzoziemców czuje się w Polsce bezpiecznie i nie spotkało się z agresywnymi lub wrogimi zachowaniami. Z kolei 26 proc. badanych było ofiarą wrogich i agresywnych zachowań ze względu na swoje pochodzenie.

Wśród wrogich zachowań ankietowani wymienili m.in. przezwiska, groźby, wyśmiewanie, które najczęściej spotykały się z brakiem reakcji ze strony otoczenia. Aby zapobiec takim sytuacjom, badani najczęściej unikają grup i miejsc niebezpiecznych oraz unikają mówienia w języku ojczystym.

Drugie badanie ankietowe dotyczyło trudności w zatrudnianiu migrantów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Ankieta została przeprowadzona wśród 124 firm z różnych branż w Polsce.

Wynika z niej, że 93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy. 83 proc. zatrudnia obcokrajowców z powodu braku fachowców. 83 proc. badanych uskarża się na problemy proceduralne z zatrudnianiem cudzoziemców, z powodu tych procedur 77 proc. firm nie zatrudniło cudzoziemców na czas, a 29 proc. deklaruje utratę zleceń i kontraktów z tego powodu. Według pracodawców, wyzwaniem wciąż jest także nieznajomość języka polskiego wśród cudzoziemców oraz brak systemowych działań wspierających integrację.

 

  Komentarze


  • Kojot
   19 września 2018, 06:50

   Od dnia, w którym PRACODAJCY polscy zaczną
   właściwie płacić za pracę nie będą musieli szukać pracowników za granicą

  • Chairman
   21 września 2018, 19:16

   Pracodawcy płacą dobrze tylko niektórzy nie umilą praca za 1400f 6730zł dla was to dużo pozdrawiam frajery londyńskie pracujące za 1300f głupcy nie znający życia ubodzy polacy z którymi nikt sie nie liczy :D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama