Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polskie MSWiA o nowym paszporcie na 100-lecie odzyskania przez Polskę

Polskie MSWiA o nowym paszporcie na 100-lecie odzyskania przez Polskę
Czy nowy paszport spodoba się Polakom? (Fot. Twitter/@Kresy24.pl)
'Nowy wzór paszportu, oprócz nowoczesnych zabezpieczeń, będzie również zawierał bardzo ważne przesłanie związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości' - zapowiedział minister Mariusz Błaszczak w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie przedstawił informacje o pierwszym etapie prac nad nowym wzorem dokumentu.
Reklama

Paszport wydawany w 2018 roku będzie zawierał motywy graficzne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W Polsce wzór graficzny paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat. Wynika to z konieczności zapewnienia wysokiego poziomu ochrony i odpowiedniego zabezpieczenia tego dokumentu. Obecny wzór paszportu funkcjonuje od 2006 r. W 2016 roku zostało wydanych ponad 1 mln 334 tys. paszportów. Z kolei tylko w pierwszym półroczu tego roku spersonalizowano ponad 794 tys. paszportów. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy tylko tych osób, których dokument straci ważność lub tych, które zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy.

Na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się motywy graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. "Po raz pierwszy w historii Polski, sześć spośród tych wizerunków zostało wybranych przez wszystkich tych, którzy wzięli udział w głosowaniu" – wyjaśnił Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

W ramach kampanii "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" poprzez stronę internetową można była zagłosować na wybrany przez siebie motyw. Od 28 lipca do 10 września 2017 r. oddano w sumie 763.539 głosów. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. Internauci wybrali 6 motywów, a w paszporcie znajdzie się ich łącznie 19. "Ważne jest to, aby każdy z nas, kiedy będzie wybierał się za granicę i okazywał paszport, mógł z dumą powiedzieć, że właśnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość" – podkreślił Mariusz Błaszczak.

"Bardzo istotną sprawą są zabezpieczenia techniczne paszportu. Będzie to jeden z najlepiej chronionych dokumentów" – wyjaśnił Jakub Skiba, prezes PWPW. Nowy paszport będzie dokumentem spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa. Szacuje się, że w 2018 roku otrzyma go około 1,3 mln Polaków. 

 

  Komentarze


  • Polak
   23 listopada 2017, 19:26

   Aż sobie wyrobię w nowym roku paszport bo do tej pory nie mam dla mnie za.ebiscie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama