Menu

Polski weteran "nigdy nie zapomni" ataku aliantów na Niemcy

Polski weteran "nigdy nie zapomni" ataku aliantów na Niemcy
Major Otton Hulacki (po prawej) walczył pod Monte Cassino. (Fot. Portsmouth.co.uk/screenshot)
'Nikt nie powinien zapominać, ile krajów połączyło siły w alianckim ataku przeciw Niemcom' - podkreśla weteran II wojny światowej, 97-letni major Otton Hulacki, który mieszka obecnie na wyspie Wight.
Reklama

W miniony piątek polski bohater zainaugurował Poppy Appeal w Submarine Museum w Gosport (hr. Hampshire). To akcja prowadzona przez organizację charytatywną Royal British Legion, która zajmuje się wsparciem dla weteranów oraz ich bliskich, a także opiekuje się rodzinami żołnierzy poległych na misjach.

Całkowity dochód ze sprzedaży maków przeznaczony jest właśnie na te cele. "Dla mnie bardzo ważne jest wspieranie tej akcji" - zaznaczył podczas uroczystości Otton Hulacki, który przy okazji wspominał bitwę o Monte Cassino.

W rzeczywistości była to seria czterech udanych napaści sił sojuszniczych na kluczowe włoskie twierdze. Bitwa była prowadzona w rejonie klasztoru na Monte Cassino od stycznia do maja 1944 r.  W walkach śmierć poniosło 54 tys. żołnierzy alianckich, w tym około 1 000 Polaków.

"Minęło tyle czasu, 75 lat od D-Day, ale wciąż wszystko pamiętam. Pod Monte Cassino, u boku polskich żołnierzy, walczyli Anglicy - i nikt z nas tego nigdy nie zapomni" - podkreślił weteran II wojny światowej, który obecnie mieszka w Wootton na wyspie Wight.

Bitwa była prowadzona w rejonie klasztoru na Monte Cassino od stycznia do maja 1944 r. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Obchody D-Day: Premier Morawiecki opowiadał o Polsce w czasie wojny

Normandia: Odsłonięto pomnik poświęcony polskim lotnikom

Brytyjscy posłowie o wkładzie Polaków podczas II wojny światowej

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama