Polski kajakarz drugi w Chinach

Tomasz Kaczor zajął drugie miejsce w konkurencji C1 600 m w chińskim Linyi w zawodach superpucharu. (Fot. Facebook/Tomasz Kaczor)
Kanadyjkarz Warty Poznań Tomasz Kaczor zajął drugie miejsce w konkurencji C1 600 m w chińskim Linyi w zawodach superpucharu. To nowa impreza, o charakterze komercyjnym, organizowana przez Międzynarodową Federacją Kajakową.

Zawody superpucharu to nowy projekt międzynarodowej federacji. Aby zachęcić najlepszych zawodników do uczestnictwa w zawodach, zaoferowano wysokie - jak na kajakarstwo - premie pieniężne. Pula nagród w Linyi wynosiła 50 tys. euro, a zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali po cztery tysiące.

W Chinach rywalizowano tylko na jedynkach na nietypowym dystansie - 600 m. Polskę reprezentowało dwóch zawodników - Kaczor oraz kajakarka Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz). Poznański kanadyjkarz dotarł do finału, gdzie przegrał z dwukrotnym medalistą ostatnich mistrzostw świata Czechem Martinem Fuksą.

Z kolei Walczykiewicz odpadła w półfinale, a w jej konkurencji zwyciężyła Nowozelandka Caitlin Ryan. Wśród kajakarzy triumfował Portugalczyk Fernando Pimenta, a rywalizacji kanadyjkarek wygrała Laurence Vincent-Lapointe z Kanady.

Kolejne zawody superpucharu odbędą się w rosyjskim Barnauł (21-22 września), gdzie wyścigi rozgrywane będą w konkurencjach jedynek na dystansie 350 m oraz dwójek mikstów na 100 m. Dobór par dokonany zostanie przez losowanie. Rosjanie dysponują jeszcze większą pulą nagród - 120 tys. euro, najlepsi kajakarze i kanadyjkarze zainkasują po osiem tysięcy.