Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polski Instytut Ekonomiczny: Polska gospodarka zbliża się do standardów zachodnich

Polski Instytut Ekonomiczny: Polska gospodarka zbliża się do standardów zachodnich
Według ekspertów z Polskiego Instytut Ekonomicznego, polska gospodarka coraz mocniej przypomina tą na Zachodzie. (Fot. Getty Images)
PKB wzrósł ponad dwuipółkrotnie, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie. Dochody gospodarstw domowych są dwa razy wyższe, a mieszkania większe i lepiej wyposażone - informuje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie 'Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura'.
Reklama

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, obecnie Polka żyje średnio o prawie sześć, a Polak o prawie osiem lat dłużej. Wyższym wykształceniem legitymuje się dziś co 4. mieszkaniec Polski, a rosnące wydatki na infrastrukturę idą w parze z większą dbałością o środowisko.

Porównując do sytuacji z czerwca 1989 roku, można zaobserwować szereg zmian jakościowych, które nastąpiły we wszystkich sferach życia publicznego - uważa instytut.

"Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej" - ocenia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dodaje, że wystarczy spojrzeć na polski eksport, którego wartość wzrosła z 19 mld USD w 1990 roku do 262 mld USD w roku 2018.

Specjaliści z ośrodka analitycznego uważają, że przeciętnym Polakom żyje się coraz lepiej. (Fot. Getty Images)

Znacznej przemienia uległa struktura zatrudnienia. 30 lat temu w rolnictwie pracował co czwarty Polak, obecnie zaledwie co dziesiąty. Wyraźnie wzrosło znaczenie usług: obecnie w tym sektorze pracuje sześciu na dziesięciu zatrudnionych. Struktura polskiej gospodarki stała się tym samym podobna do państw Europy Zachodniej i Ameryki Północnej - można przeczytać w raporcie.

Okres transformacji gospodarczej charakteryzował nie tylko dynamiczny wzrost dochodów polskich gospodarstw domowych, który dzisiaj jest niemal dwukrotnie wyższy (96%), lecz także wzrost zadłużenia oraz rosnący zasięg ubóstwa.

Zadłużenie polskich gospodarstw domowych wzrosło z niespełna 2,3 proc polskiego PKB w 1995 do niemal 35,6 proc. PKB w roku 2017. W okresie 1994-2004 procent gospodarstw domowych żyjących poniżej poziomu relatywnego ubóstwa wzrósł o połowę (z 13,5 proc. do 20,3 proc.). Od 2005 r. widoczny jest stopniowy spadek wartości tego wskaźnika, który obecnie kształtuje się na poziomie zbliżonym do tego z połowy lat 90.

 

  Komentarze


  • Jan Potocki
   5 czerwca, 15:22

   Wystarczy nie krasc jak za rzadow Platformersow!!!

  • Raze
   5 czerwca, 20:32

   Qrwa, jakbym czytał propagandę za Gierka... co za pierdoły.

  • Stary Wyga
   6 czerwca, 07:31

   No, cenowo tośmy cały ten zachód dawno zostawili w tyle!!!

  • Fenkir
   6 czerwca, 08:38

   Cenami w pl rządzą zachodzenie sklepy. I one zawyzaja
   99% mediów w pl jest rusko niemiecko. I to oni rządz mediami mówi co masz wiedzieć jak myśleć półprawdy manipulacje. Jeśli ktoś jest w temacie to nieda się okłamywać.
   Polskie media są tylko TVP. Republika niezależna Trwam. Nic więcej. Jak ktoś ogląda coś innego to niestety ma pusty łeb jest lemingiem i żyje w Matrixie. Tatgowica rzdzila 80 lat nigdy na nic nie miała kasy dla nas. Bo sam kradła na wszystkim Biliony.
   Nie jest jeszcze idealnie ale PiS w 3 lat zrobił więcej niż oni przez tyle. I kasę ma na wszytko.
   Myśleć i oglądać

  • Idioci
   6 czerwca, 14:48

   Pis ma na wszystko pieniadz?? PIENIADZE PODATNIKOW !!

  • Fenkir
   7 czerwca, 12:15

   Do idioty którym jesteś.
   To co rządz robi z ta kasa to wiadomo ze to z naszych podatków jak w innych krajach.
   Tylko co przez 30 lat Targowica kwas bolek tusk komor itd z ta kasa z naszym podatków robiła??? Tylko kradła dla siebie Bilony a nam mówił kasy niema i nie będzie. Ich rzadzenej na nic nie było.
   A PiS zaczol rządzić i odrazu dał 500+. A nie jak było 30-50 zł miesięcznie rodzine wdupe niech se wsadza komuchy.
   Polskie media to tylko TVP, republika- niezależna, trwam. Wszytko inne jest nie polskie do ogłupiania manipulowania półprawdy i okradania Polaków. Fakty.
   Myśleć !!!!

  • Vistula
   7 czerwca, 21:39

   "Jak ktoś ogląda coś innego to niestety ma pusty łeb jest lemingiem i żyje w Matrixie". Trafione w sedno ;-)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama