Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie

Polska wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie
W Polsce brakuje nieruchomości. (Fot. Getty Images)
Polska jest wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie - 365 przy średniej europejskiej 435. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało plany, które mają na celu dorównać europejskiej średniej do 2030 r. Projekt ten wymaga jednak zbudowania prznajmniej 2,8 mln nowych mieszkań.
Reklama

"Planujemy do 2030 dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań. Dlatego jest Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego prowadzony jest przez BGKN pilotażowy program Mieszkanie plus" - ocenił Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Przytoczył dane BGKN, według których "w tym roku rozpocznie się budowa 6 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus".

Dodał, że rząd "kończy prace nad funduszem ziemi Skarbu Państwa", czyli tzw. bankiem ziemi. "Będą mogli z niego korzystać wszyscy, którzy będą chcieli budować" - dodął.

Według niego resort pracuje nad założeniami długotrwałej polityki senioralnej 2014-2020. Termin wprowadzenia "został określony na drugi kwartał 2018" - dodał. Na razie znane są tylko założenia programu, m.in. związane z projektowaniem osiedli. Nie będą one mogły powstawać na przysłowiowym polu kapusty. Obok budowanych osiedli mają być przychodnie, sklepy oraz szkoły.

Już powstaje pilotażowy projekt, uwzględniający rozwiązania dla osób starszych. "Planujemy budowanie domów z uwzględnieniem dodatkowych potrzeb dla osób starszych. Powstaną pomieszczenia rekreacyjne, ambulatoryjne" - przekazał Smoliński.

Zwrócił uwagę, że powstaną specjalne instrumenty dla gmin tak, by zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań komunalnych, z których mogłyby korzystać osoby po przejściu na emeryturę.

"Będzie możliwość sprawdzenia stanu majątkowego osób mieszkających w pomieszczeniach komunalnych" - wskazał. To ma przyczynić się do tego, że "część komunalnych mieszkań sama się opróżni", bo jeżeli bogaty lokator będzie zmuszony płacić "stawkę rynkową, to znajdzie inny, lepszy lokal" - przekazał Smoliński.

Jak relacjonował, planowana jest także 20-proc. dopłata dla kosztów powstających mieszkań w gminach, jeżeli "czynsz nie będzie większy niż 4 proc. wartości odtworzeniowej". Dodał, że wtedy te mieszkania będą bardziej dostępne dla seniorów.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama