Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska w cyfrowym ogonie Unii

Polska w cyfrowym ogonie Unii
Index mierzy postęp krajów członkowskich w kierunku społeczeństwa i gospodarki cyfrowej. (Fot. Thinkstock)
Polska zajęła 24 miejsce na 28 państw członkowskich w opublikowanym przez Komisję Europejską unijnym zestawieniu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Cyfrowa przepaść między liderami a pozostającymi w tyle zmniejsza się bardzo powoli.
Reklama

Index, który publikowany jest przez Komisję co roku, mierzy postęp krajów członkowskich w kierunku społeczeństwa i gospodarki cyfrowej. Przedstawia on wyniki krajów w wielu dziedzinach – od łączności i umiejętności cyfrowych po informatyzację przedsiębiorstw i usług publicznych.

Z zebranych danych wynika, że UE jako całość dokonuje postępu, ale nie jest on wystarczający, by dogonić globalnych liderów w tym zakresie. Wyzwaniem pozostają też spore różnice pomiędzy poszczególnymi państwami unijnymi.

Za najbardziej ucyfrowione państwa uchodzą Dania, Szwecja, Finlandia i Holandia z wynikiem zbliżonym do 70 punktów (na 80 możliwych). W unijnym ogonie są: Rumunia, Grecja, Bułgaria, Włochy oraz Polska z rezultatami oscylującymi wokół 30 punktów.

"Jako całość UE robi postęp, ale jeszcze niewystarczający. W międzyczasie inne kraje i regiony na świecie poprawiają swoją pozycję szybciej. Z tego powodu powinniśmy inwestować więcej w cyfryzację" - oświadczył wiceszef KE ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Pomimo częstszego korzystania z połączeń wideo, sieci społecznościowych i zakupów przez internet Polska spadła w rankingu, jeśli chodzi o używanie internetu. Poprawiła za to wyniki pod względem łączności i kapitału ludzkiego. Jednak w związku z poprawą sytuacji w innych krajach ostateczna pozycja w 2018 r. pozostała taka sama jak rok wcześniej.

"Rozwój Polski w wymiarze łączności pozostaje niesymetryczny. Polska czyni powolne postępy w zakresie zasięgu stałych łączy szerokopasmowych, szczególnie na obszarach wiejskich, oraz pozostaje w tyle w porównaniu do dynamicznego rozwoju mobilnych usług szerokopasmowych" - podkreślono w raporcie.

Z zestawienia wynika, że ultraszybki internet o prędkości co najmniej 100 Mbps jest dostępny dla co najmniej 58 proc. gospodarstw domowych w całej UE, a liczba abonamentów cały czas szybko rośnie. 15 proc. domów w skali unii korzysta z ultraszybkich sieci szerokopasmowych - to dwa razy więcej niż przed dwoma laty i pięć razy więcej niż w 2013 r.

KE wskazała, że w obszarze łączności w Polsce trudności dotyczą przede wszystkim uwarunkowań geograficznych, które sprawiają, że koszty rozbudowy sieci są wysokie. W szczególności wiele obszarów wiejskich nie jest atrakcyjnych dla operatorów. "Co więcej, władze lokalne często pobierają od operatorów telekomunikacyjnych wysokie opłaty za miejsca pod instalacje zlokalizowane na drogach, a to znacznie podnosi koszty ich utrzymania" - czytamy w raporcie.

Słabe postępy dotyczą też wzrostu liczby Polaków mających co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe (47 proc.) oraz korzystających z internetu (73 proc.). Dla całej UE wartości te wynoszą odpowiednio 57 proc. i 81 proc.

W Polsce jest coraz większe zainteresowanie stosowaniem technologii cyfrowej, o czym świadczy liczba użytkowników internetu, którzy napisali program komputerowy. Wzrosła ona z 2,6 proc. w 2016 r. do 4,12 proc. w 2017 r. (tegoroczny raport opiera się na danych z 2017 r.). To jednak wciąż mało w porównaniu z 7,17 proc. dla całej UE.

Informatyka jest popularnym kierunkiem studiów nad Wisłą, co odzwierciedla rosnąca liczba absolwentów kierunków takich jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka, przewyższająca poziom średni dla UE.

Polacy nieco częściej niż obywatele większości krajów korzystają z internetu, żeby czytać wiadomości w sieci. Słabiej wypadają jednak, jeśli chodzi o oglądanie wideo na żądanie, bankowość czy zakupy.

Gorzej niż w UE wygląda też sprawa elektronicznej wymiany informacji wśród przedsiębiorstw czy odsetek małych i średnich firm prowadzących sprzedaż internetową. W Polsce robiła to co 10 firma; w UE co szósta. Polacy są w tyle też jeśli chodzi o składanie elektronicznych formularzy administracyjnych czy korzystanie z otwartych danych.

Indeks DESI ma ułatwić państwom członkowskim zidentyfikowanie priorytetowych obszarów wymagających inwestycji i działań w celu zrealizowania jednolitego rynku cyfrowego.

 

  Komentarze


  • Lili
   21 maja, 08:38

   - Boże - ... ile ja bym dala by wrocic, choc na chwile, do zycia w latach 90tych... ! ...a i w 80tych. To bylo zycie. Rodzice jeszcze lepiej wspominaja lata mlodsze... 50/60/70... eh... "ale to juz bylo... zniklo gdzies za nami..."
   "Juz zabili cudny swiat tymi swymi cyfryzacjami..."

  • Bili
   21 maja, 10:12

   Lili - serio wolisz stac w kolejkach na poczcie czy w urzedzie, latac po sklepach w poszukiwaniu kazdego drobiazgu niz zalatwic to za jednym kliknieciem z wlasnej kanapy, a czas poswiecic na przyjemniejsze sprawy? Ach te wieczne tesknoty za starym, lepszym zyciem, ktorego sie nie zna, albo pamieta oczami dziecka czy nastolatka, kiedy wszystko bylo takie latwe i proste...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama