Menu

Polska traci przez podróbki 9,5 mld złotych rocznie

Polska traci przez podróbki 9,5 mld złotych rocznie
Podrabianie towarów staje się atrakcyjne dla organizacji przestępczych. (Fot. Getty Images)
Podrabiane kosmetyki, odzież, elektronika czy leki biją w naszą gospodarkę. Gdyby nie ten proceder, firmy mogłyby zwiększyć zatrudnienie o ponad 28 tys. miejsc pracy - donosi dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Straty wynikające z piractwa oraz wprowadzania do obrotu podrabianych produktów tylko w 11 sektorach rodzimej gospodarki sięgają w naszym kraju 9,5 mld zł rocznie – informuje gazeta, powołując się na raport EUIPO, czyli unijnego urzędu ds. własności intelektualnej.

"Rzeczpospolita" dotarła do najnowszego raportu tej instytucji, z którego wynika, że wielkość tzw. sprzedaży utraconej sięga 10 proc. całkowitej sprzedaży w badanych branżach; to znacznie więcej niż unijna średnia. "EUIPO ostrzega, że problem jest potężny, a fałszerzy i piratów zachęcają łagodne kary i potencjalnie wysokie zyski - czytamy w gazecie.

Na rynek trafia m.in. ogromna liczba podrabianych smartfonów. (Fot. Getty Images)

"Zajęcie się podrabianiem towarów staje się atrakcyjne dla organizacji przestępczych" – stwierdzili autorzy raportu. Wynika z niego, że w branżach kosmetycznej, odzieżowej, obuwniczej, a także tych zajmujących się produkcją i handlem artykułów sportowych, smartfonów, zabawek, biżuterii i zegarków, torebek, alkoholi, a nawet produktów farmaceutycznych, nagrań muzycznych czy pestycydów, straty wynoszą 7,4 proc. sprzedaży tych sektorów.

W Unii Europejskiej sięgnęły one w ubiegłym roku ok. 60 mld euro, ale w latach 2012-2016 średniorocznie było to ponad 92 mld euro.

"Biorąc pod uwagę, iż producenci działający zgodnie z prawem, produkują mniej, niż miałoby to miejsce w przypadku nieistnienia podrabiania, zatrudniają też mniej pracowników. W analizie oszacowano, że w całej UE bezpośrednio tracimy w ten sposób nawet 468 tys. miejsc pracy. W Polsce to 28,8 tys." – wskazuje raport. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.11.2019
  GBP 5.014 złEUR 4.295 złUSD 3.874 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama