Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska skarbówka będzie walczyć z kryptowalutami

Polska skarbówka będzie walczyć z kryptowalutami
Kryptowaluty nie dla Polaków? (Fot. Thinkstock)
Urzędnicy zbierają dane o obrocie kryptowalutami. Każą wykazywać dochody w zeznaniach i płacić podatek - donosi 'Rzeczpospolita'. Inne media zwracają uwagę, że polski rząd zamierza uśmiercić najszybciej rozwijającą się branżę na świecie.
Reklama

Giełdy i kantory, w których obraca się kryptowalutami, otrzymują od skarbówki wezwania z żądaniami udostępnienia informacji dotyczących transakcji zawieranych przez użytkowników portalu.

"Dochody z bitcoinów trzeba opodatkować. Skarbówka nie zna jednak szczegółów transakcji na rynku kryptowalut. Jeśli je pozna, dojdzie jak po sznurku do osób, które na nich zarabiały" - informuje Mikołaj Jabłoński, radca prawny i doradca podatkowy w ABC Tax.

Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej informuje, że zarobki związane z zakupem kryptowalut należy wykazać w zeznaniu rocznym. Zastrzega, że chodzi nie tylko o przychody ze sprzedaży, ale także z zamiany. I nie tylko bitcoinów, ale też innych kryptowalut, takich jak litecoin czy ether.

Wątpliwości są natomiast co do zasad wykazywania takich przychodów. Spory w tej sprawie dochodzą do sądów. W niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż wirtualnej waluty należy rozliczyć jako przychód z praw majątkowych. Dochód (czyli przychód pomniejszony o koszty) trzeba zsumować z innymi, np. z etatu czy zlecenia i opodatkować według skali (18 albo 32 proc. PIT). Potwierdza to też Ministerstwo Finansów.

Jak zauważył serwis Bezprawnik.pl, podatek od kryptowalut zaprojektowany jest w taki sposób, aby uniemożliwić zarabianie na nowej gałęzi cyfrowej gospodarki, a kwota należna skarbówce może przekroczyć realną wartość kapitału początkowego.

 

  Komentarze


  • Bitcoin
   9 kwietnia, 13:12

   Bzdura ze rząd Polski chce uśmiercać kryptowaluty! Rząd Polski nie wie poprostu jak podejść do tematu dlatego tez jest tyle nieprawdziwych informacji wokół kryposow w PL . Stwierdzili jedynie ze musza je opodatkować w ten czy inny sposób i niestety wybrali to gorsze rozwiązanie , póki co. Ale jak wszem i wokół wiadomo Polska w systuacjiach w których nie może znaleść rozwiązania zapożycza pomysły od sąsiadów a Ci na szczęście widza kryptosy jako coś dobrego a nie zło wcielone. Wiec systuacjia szybko się wyklaruje .

  • Taka prawda
   9 kwietnia, 14:00

   W artykule nie najważniejszego- nie jest problemem zapłacenie podatku dochodowego, chore ministerstwo chce 1% podatku PCC od KAŻDEJ transakcji kupna i sprzedaży- rekordzisiści z giełd potrafili zrobić miesięcznie dziesiątki tysięcy operacji a więc sa winn ipazernemu fiskusowi 100krotność zainwetowanych środków

  • Ja
   9 kwietnia, 19:41

   Polska skarbówka to złodzieje. Jak miałem kiedyś zwrot vatu to odrazu kontrola i szukanie na sile.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama