Menu

Polska para prezydencka w USA: "Zniesienie wiz dla Polaków będzie w niedługim czasie możliwe"

Polska para prezydencka w USA: "Zniesienie wiz dla Polaków będzie w niedługim czasie możliwe"
Prezydenci z małzonkami podczas wspólnej konferencji prasowej. (Fot. Getty Images)
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali wczoraj powitani przed Białym Domem przez prezydenta USA Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump. Wierzę głęboko, że zgodnie z obowiązującymi w USA przepisami i po dokonaniu wszystkich działań, które są potrzebne, zniesienie wiz dla Polaków będzie w niedługim czasie możliwe' - podkreślił prezydent Duda.
Reklama

Jednym z głównych tematów rozmów podczas oficjalnej wizyty pary prezydenckiej w USA jest sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce, a także sytuacja na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie. 

Polski prezydent, pytany, jak patrzy na deklarację Donalda Trumpa, który wyraził nadzieję, że Polska dołączy do programu bezwizowego bardzo szybko i że być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni, odpowiedział: "Patrzę optymistycznie, bo myślę, że to pierwsza amerykańska administracja, która podeszła do sprawy w sposób tak poważny i tak bardzo kompleksowy". Podkreślił też zasługi ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher dla sprawy zniesienia wiz dla Polaków.

"Wierzę w to głęboko, że zgodnie z obowiązującymi w USA przepisami - bo to chcę z całą mocą podkreślić - dokonując wszystkich działań, które są potrzebne, że to zniesienie wiz dla Polaków i objęcie programem Viza Waiver będzie w niedługim czasie możliwe, a w każdym razie będzie możliwe przed końcem pierwszej kadencji pana prezydenta Donalda Trumpa" - oświadczył Andrzej Duda.

Polska para prezydencka gości z wizytą w USA. (Fot. Getty Images)

Tymczasem AFP poinformowała z Waszyngtonu o decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wysłaniu do Polski 1 000 dodatkowych żołnierzy. Jednocześnie francuska agencja zauważa, że Trump ponownie skrytykował Niemcy za Nord Stream 2 i zbyt małe wydatki na obronność.

AFP zwraca uwagę na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas wizyty w Białym Domu wyraził nadzieję, że amerykańska obecność wojskowa w Polsce będzie długotrwała i będzie się zwiększać.

Donald Trump zapowiedział, że dodatkowi żołnierze prawdopodobnie zostaną przerzuceni do Polski z Niemiec.

Francuska agencja podkreśla także ogromne znaczenie, jakie ma kolejne spotkanie prezydentów USA i Polski dla konserwatywnego rządu w Warszawie, który regularnie potępia "agresywne zachowanie" Rosji, zwłaszcza od czasu aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego w 2014 roku.

  Komentarze
  • Polski Poeta
   13 czerwca, 13:25

   Dzień dobry Państwu. Chciałem tylko powiedzieć, że wyborcy Platformy Obywatelskiej noszą stringi tył na przód. Dziękuję

  • Hrabia
   14 czerwca, 04:54

   Mydlą oczy Polakom zniesieniem wiz.Wypchnęli już nam stare F-16 za grube miliony.Niedługo co druga Polka będzie chodziła z machoniowym bachorem .
   BRAWO DUDA

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama