Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska nie radzi sobie z recykligniem. UE grozi dużymi karami

Polska nie radzi sobie z recykligniem. UE grozi dużymi karami
Recykling w Polsce wciąż "kuleje"? (Fot. Getty Images)
Istnieje zagrożenie, że Polska nie osiągnie w 2020 r. wyznaczonego unijnymi regulacjami 50 proc. poziomu recyklingu- poinformowała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie 'Realizacja zadań gminy w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych'.
Reklama

Według NIK, należy zatem zintensyfikować działania na wszystkich szczeblach, począwszy od gminy, poprzez regiony do Ministerstwa Środowiska.

Izba przestrzega, że jeśli nie uda się dojść do 50 proc. poziomu recyklingu, to Polsce grożą wysokie kary pieniężne.

Według NIK, sytuację w zakresie poziomu recyklingu mogłoby poprawić obligatoryjne włączenie do obliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych zebranych w punktach skupu "surowców wtórnych". Kontrola wykazała, że żadna z kontrolowanych gmin, na terenie których działały punkty skupu "surowców wtórnych" w statystykach nie uwzględniała odpadów zebranych w tych punktach.

"Włączenie tych danych do oficjalnych statystyk bez wątpienia poprawiłoby wskaźniki recyklingu. Najlepiej pokazuje to sytuacja w Zielonej Górze. Tam Rada Miasta uchwaliła obowiązek raportowania przez punkty skupu ilości zebranych surowców. Od razu (w 2015 r.) poziom odzysku skoczył o 25 proc. Dlatego, zdaniem NIK, takie rozwiązanie stanowi dobry przykład i powinno być stosowane przez inne gminy" - informuje izba.

NIK przypomina, że zgodnie z regulacjami unijnymi Polska powinna w 2020 r. osiągnąć 50 proc.poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła (w 2014 r. wyniósł on 21 proc.).

"Niepokój Najwyższej Izby Kontroli budzi fakt, że w 14 z 22 badanych gmin poziom odzyskiwania takich surowców w 2016 r. zmalał w porównaniu z rokiem poprzednim" - napisano w informacji izby.

NIK stwierdziła ponadto, że w połowie kontrolowanych gmin dane sprawozdawcze, w tym dane o poziomie recyklingu, były nierzetelne.

 

  Komentarze


  • Gc
   2 czerwca, 15:22

   A niedawno na londynku był artykuł że Polska coraz bardziej zwiększ a recykling, i kto tu kłamie

  • Ween
   2 czerwca, 15:40

   Pewnie ze zwieksza tylko te male ch... z brukseli sami nam to zwoza do kraju pozniej podpalaja taki swoisty sabotaz , najwiekszym producentem smieci w ue sa niemcy ktorzy jak zwykle teraz beda chcieli uj.... Polakow

  • Xx
   2 czerwca, 15:57

   GHGH urwales sie z choinki zeszlorocznej co nie widziales podpalen smieci w Polsce ktore z UK tam jada, a co dopiero polskie smieci

  • Sprawiedliwy
   2 czerwca, 18:02

   Polska ma jedna z najbardziej restrykcyjnych polityk recyklingowych w Europie. Niestety wiekszosc skladowisk i firm wywozowych nalezy do niemieckiego (SITA) lub francusko-wloskiego (Sater-Pallachini) kapitalu. Firmy te zbieraja smieci posegregowane, ale w ramach oszczednosci wala to jak leci na jedno skladowisko. Dodatkowo dowoza smieci od siebie, w tym odpady niebezpieczne. Na koniec dowala Polsce kary za te smieci udawadniajac, ze gospodarka odpadami to podwojnie intratny interes. Proniemiecka PO wymyslila dla Polakow obowiazkowy haracz za obowiazkowy wywoz smieci przez firmy niemieckie, a patriotyczny PIS udaje, ze sprawy nie ma i robi raban w sprawach maloistotnych udajac patriotow. Prawo karne sciga uchylajacych sie od placenia haraczu za zasmiecanie polskich ziem i wod gruntowych. Dodajmy do tego szwabski zlom na kolkach tak chetnie kupowany przez polskich katolickich "krolow szos", tyle, ze w Niemczech jest dodawany do ceny sprzedazy podatek odpadowy za nic, bo zlom laduje na polskich szrotach i Polacy placa za odpad drugi raz zamiast poprosic Niemcy o zwrot tej kasy. Gesheft, ktorego nawet gorale ze wzgorz Golan by lepiej nie wymyslili. Jesli Polska przyjmie te kary, to wszystkich czlonkow poprzedniego i obecnego rzadu powinno sie wsadzic do pier..la na dozywocie!

  • Ddd
   2 czerwca, 19:07

   Zgodę na import smieci wydaje Min.O.Środowiska!

  • John Deere
   2 czerwca, 20:41

   To sa pieniadze. Usunac tych ktorzy wydaja takie decyzje a nie inne, czyli szkodza Polsce

  • Kokko
   3 czerwca, 08:19

   Do sprawiedliwy masz 100% racj ,powinny być kary jak na zachodzie i tak to nie są polskie firmy

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama