Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska największym rynkiem poligraficznym w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska największym rynkiem poligraficznym w Europie Środkowo-Wschodniej
Polska jest regionalnym liderem branży poligraficznej. (Fot. Getty Images)
Polska jest największym rynkiem poligraficznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz piątym w Unii Europejskiej pod względem przychodów i liczby zatrudnionych osób – wynika z ósmego wydania raportu 'Rynek Poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce'.
Reklama
Reklama

"Pomimo pandemii Covid-19, wciąż trwającej wojny w Ukrainie, inflacji i rekordowych cen energii, polska branża poligraficzno-konwertingowa nie poddaje się i zajmuje piąte miejsce w Europie" – oznajmił w piątek podczas konferencji prezes Polskiej Izby Druku Jacek Kuśmierczyk.

Zaznaczył, że produktywność polskiego sektora poligraficznego znajduje się pomiędzy największymi rozwiniętymi rynkami zachodniej Europy a regionem Europy Środkowo-Wschodniej.

Konferencja była poświęcona polskiemu rynkowi poligraficznemu, połączona z uroczystością 30-lecia Polskiej Izby Druku. Wzięło w niej udział ponad 220 przedsiębiorców, a wśród gości wymieniono m.in. rektora Lwowskiej Akademii Drukarstwa prof. Bohdana Durnyaka i prorektora dr Yaroslava Uhryna.

Podczas konferencji omawiano np. kwestię odbudowy Ukrainy i szantażu energetycznego Rosji, konieczność dywersyfikacji źródeł energii oraz sukcesywnego przechodzenia na odnawialne zasoby w produkcji poligrafii.

Na konferencji zaprezentowano ósme wydanie raportu "Rynek Poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce", nad którym patronat objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wynika z niego, że wartość produkcji sprzedanej sektora poligraficznego, głównie z powodu pandemii Covid-19, spadła w 2020 roku do poziomu 15,8 mld zł (spadek o 4,9 proc. w skali roku). Redukcji uległa także liczba firm poligraficznych w Polsce.

W raporcie podano, że w 2020 r. branża przyniosła wpływy budżetowe na poziomie 4,9 mld zł (spadek o 3,3 proc. r/r) i oferowała pracę dla 54,9 tys. osób, pośrednio generując dodatkowe 79,5 tys. miejsc pracy, co dało łączne zatrudnienie na poziomie 134,4 tys. osób w skali całej gospodarki.

Produktywność polskiego sektora poligraficznego znajduje się pomiędzy największymi rozwiniętymi rynkami zachodniej Europy a regionem Europy Środkowo-Wschodniej. (Fot. Getty Images)

Oznacza to – zgodnie z raportem – że Polska jest największym rynkiem poligraficznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz piątym w Unii Europejskiej pod względem przychodów i liczby zatrudnionych osób.

"Mam nadzieję, że nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej przyczyni się do rozwoju branży poligraficznej poprzez wprowadzanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań" – podkreślił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda we słowie wstępnym do raportu.

Uczestnicy konferencji dyskutowali także o bieżących problemach. Zaznaczono m.in. wagę wprowadzenia do systemu kształcenia zawodowego możliwości nauki zawodu w systemie dualnym, który poprawiłby dostępność fachowej siły roboczej.

Czytaj więcej:

"Puls Biznesu": Coraz więcej firm zwija działalność

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama