Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Poland can benefit from British experience in the field of nuclear energy"

"Poland can benefit from British experience in the field of nuclear energy"
W Wielkiej Brytanii trwa obecnie budowa elektrowni atomowej Hinkley Point C. (Fot. Getty Images)
Poland can benefit from British experience in the field of nuclear energy development, which is an important element of the energy diversification plan - Piotr Naimski, the government plenipotentiary for strategic energy infrastructure, passed in London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Z uwagą obserwujemy to, co rząd brytyjski robi w dziedzinie energetyki nuklearnej. Inwestycja w Hinkley Point C (budowana obecnie elektrownia nuklearna w południowo-zachodniej Anglii) jest dla nas polem doświadczalnym, a równocześnie decyzja rządu brytyjskiego, że energetyka nuklearna będzie rozwijana na dużą skalę, jest dla nas bardzo interesująca, bo to jest zbieżne z naszą strategią" - ocenił Naimski, spytany o możliwe pola współpracy energetycznej między Polską a Wielką Brytanią.

"Ważne jest także przekonanie, które tutaj, w Wielkiej Brytanii, jest publicznie wyrażane, że odnawialne źródła energii są możliwe, o ile towarzyszyć im będzie energetyka nuklearna" - dodał.

Minister Naimski wczoraj wieczorem w Ognisku Polskim w Londynie przedstawił brytyjskiej Polonii założenia polskiej strategii energetycznej i przybliżał działania podejmowane przez rząd w celu dywersyfikacji energetycznej, w szczególności uniezależnienia się od dostaw z Rosji.

"Bezpieczeństwo energetyczne to warunek konieczny wolności, niepodległości. Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z elementów bezpieczeństwa państwa, razem z militarnym, żywnościowym, socjalnym" - ocenił.

Brytyjczycy są bardzo doświadczeniu w budowie obiektów nuklearnych. (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśniał, w Unii Europejskiej za bezpieczeństwo energetyczne nie odpowiada Komisja Europejska, lecz ostatecznie rządy poszczególnych państw. Z tego powodu dyskusje na ten temat są trudne, bo interesy poszczególnych krajów się zderzają.

"Węgiel, który mamy, jest elementem bezpieczeństwa energetycznego" - podkreślił Naimski, zastrzegając przy tym, że w związku z dywersyfikacją energetyczną jego udział w zaspokajaniu zapotrzebowania na energię będzie malał. Jak powiedział, za 20-25 lat udział węgla w miksie energetycznym spadnie do 40-50 proc. Stanie się tak - jak wyjaśniał - bo Polska będzie różnicować źródła energii, rozwijając m.in. odnawialne źródła energii, w tym w szczególności fotowoltaikę oraz budując farmy wiatrowe na morzu, ale też budując energetykę nuklearną.

"Chcemy politykę energetyczną prowadzić po swojemu, a nie w sposób narzucony przez koncerny francuskie czy niemieckie" - zaznaczył minister.

Czytaj więcej:

Mieszkańcy UK zapłacą £50 mniej za wodę

Miliony osób w UK zapłacą £75 mniej za prąd i gaz

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement