Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska kultura za granicą? "Możemy być z niej dumni"

Polska kultura za granicą? "Możemy być z niej dumni"
Zdrojewski: "Możemy być dumni z promocji polskiej kultury za granicą" (Fot. Thonkstock)
Ponad cztery tysiące wydarzeń kulturalnych, które obejrzało 40 mln widzów m.in. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech - oto dorobek Instytutu Adama Mickiewicza za lata 2001-2013. Polski minister kultury twierdzi, że to 'powód do dumy'.
Reklama
Reklama
Od 2001 r. Instytut Adama Mickiewicza zrealizował rozmaite wydarzenia kulturalne w 26 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach i w Chinach.

W 2011 r. Instytut wykonał program kulturalny w związku z polskim przewodnictwem w Radzie UE. Obejmował on 10 stolic: Brukselę, Paryż, Londyn, Berlin i Madryt, a poza Unią Europejską - Moskwę, Kijów, Mińsk, Pekin i Tokio.

"Jesteśmy dumni z efektów tej pracy" - oświadczył minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem, działalność Instytutu sprawia, że polska kultura na arenie międzynarodowej jest coraz lepiej odbierana, a wizerunek polskiego państwa coraz bardziej się poprawia.

W latach 2013-2015 Instytut zajmuje się realizacją projektów m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Korei, Chinach, Japonii, USA i Turcji. W 2014 r. będą trwały przygotowania do wydarzeń związanych z Rokiem Polski w Rosji i Rokiem Rosji w Polsce, zaplanowanych na rok 2015.

Z kolei w 2016 r. planowany jest sezon kultury polskiej w Brazylii, który ma być oparty na wymianie kulturalnej między artystami z obu krajów. Wspólnie realizowane będą wydarzenia w głównych metropoliach kulturalnych takich jak: Sao Paulo, Rio de Janeiro, Kurytyba i Salvador de Bahia.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama