Menu

Polska konsul na Jersey o pogróżkach: "Nie chciałam być drugą Jo Cox"

Polska konsul na Jersey o pogróżkach: "Nie chciałam być drugą Jo Cox"
Chmielewska wzywa wszystkich Polaków na Jersey, aby zabrali głos, jeśli są ofiarami przestępstw nienawiści. (Fot. Jerseyeveningpost.com/screenshot)
Magda Chmielewska, konsul honorowa RP na wyspie Jersey, po raz pierwszy postanowiła opowiedzieć o koszmarze związanym z wysyłanymi pod jej adresem listami z pogróżkami.
Reklama

Mimo że - jak zapewnia - kocha Jersey, a ​​większość ludzi jest przyjazna Polakom, był moment, kiedy bała się o własne bezpieczeństwo. "Nie chciałam być drugą Jo Cox tej wyspy" - wyznaje Magda Chmielewska w rozmowie z "Jersey Evening Post". Posłanka Partii Pracy, Jo Cox, została śmiertelnie raniona w 2016 r. przez 52-letniego prawicowego ekstremistę i neonazistę w Birstall w środkowej Anglii. ​

Listy, które konsul otrzymywała co 3-4 miesiące, zawierały wycinki z prasy brytyjskiej i lokalnej. W jednej z korespondencji Polka znalazła skrawek z pierwszej strony gazety "Jersey Evening Post", która ukazała się dzień po narodzinach księcia George'a w 2013 r. Para z Polski pojawiła się na okładce ze swoim dzieckiem, które przyszło na świat tego samego dnia, co książę. "Autor listu narysował na ich twarzach duży czerwony krzyż" - opowiada Chmielewska.

"W pewnym momencie zaczęliśmy zastanawiać się z mężem, czy chcemy takiego życia. Przez to wszystko żyliśmy w strachu" - przyznaje konsul honorowa RP na Wyspie Jersey.

Sprawa została zgłoszona na policję. Jednak pomimo dochodzenia i apelu do lokalnej społeczności, wciąż nie wiadomo, kto wysłał listy z pogróżkami.

Chmielewska wzywa teraz wszystkich Polaków na Jersey, a także inne mniejszości, aby zabrały głos, jeśli są ofiarami nienawiści. Zaapelowała też do mieszkańców wyspy, aby nie milczeli, jeśli widzą jakąkolwiek formę "hate crime".

Napastnik postrzelił i pchnął kilkakrotnie Cox nożem, krzycząc "Britain First" ("Wielka Brytania przede wszystkim"). (Fot. Getty Images)

Przestępstwa z nienawiści - według States of Jersey Police - "to akty przemocy i wrogości skierowane przeciwko grupie lub osobie z powodu tego, kim są lub kim sądzisz, że są, na podstawie rasy, religii, niepełnosprawności, orientacji seksualnej lub tożsamości transpłciowej".

W zeszłym roku policja na Jersey otrzymała 37 zgłoszeń dotyczących tzw. "hate crime". Jednak w zeszłorocznej ankiecie "Opinie i styl życia" aż 9 proc. mieszkańców wyspy przyznało, że padło ofiarą uprzedzeń lub dyskryminacji. To oznaczałoby, że w rzeczywistości problem przestępstw z nienawiści mógł dotyczyć prawie 10 tys. osób.

Ofiarą "hate crime" padła też Żaneta Dudkiewicz, która mieszka na Jersey. Do zdarzenia doszło na placu zabaw w Howard Davis Park, gdzie synek Polki bawił się z innymi dziećmi. W pewnym momencie chłopczyk pchnął małą dziewczynkę. "Od razu wzięłam go na bok i wyjaśniłam, że nie może tego robić" - relacjonuje na Facebooku kobieta.

Jednak na placu zabaw były też dwie starsze panie, które - mimo przeprosin - "wybuchły" z wściekłości. Kobiety, na oczach innych rodziców, krzyczały, że Polka i jej syn powinni wrócić tam, skąd przyjechali oraz że nie są tutaj mile widziani.

Aby zgłosić przestępstwo z nienawiści, należy skontaktować się ze States of Jersey Police pod numerem 612612 lub zadzwonić anonimowo do Crimestoppers pod numer 0800 555111. Porady można również uzyskać, dzwoniąc na całodobową infolinię "Stop Hate UK" pod numer 08001 381625.

 

  Komentarze


  • True 7
   19 czerwca, 19:03

   Britain First To znaczy ,Brytyjczycy pierwsi,potocznie Brytania numer jeden.W języku angielskim słowo przede wszystkim ,niestety inaczej się nazywa.Ja rozumiem że nie chodzi o to, by ktoś za pośrednictwem przetlumaczonych tekstów, zaczął uczyć się języka.Ale na miłość Boską,jak już coś piszecie to niech się ,choćby z prawdą nie mija i to szerokim łukiem.Dla przykladu serial, Świat Według Bundych,też nie istnieje.Istnieje natomiast ten sam serial,lecz o nazwie Małżeństwo z Dziećmi.Sprawdźcie sami,bo kupa śmiechu i niewiedza dotykają już szaleństwa.

  • Anna
   20 czerwca, 09:35

   Czasem jest tak,ze niestety Polacy sami prowokują takie sytuacje.Musimy wiedzieć,ze to co uchodzi w Polsce za normę przez Brytyjczyków może być zupełnie inaczej postrzegane.Starajmy sie zrozumieć inne kultury,ponieważ to my jesteśmy przyjezdni i to my powinnismy co najmniej starać sie dostosować.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama