Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Polska jak New Delhi". Reporterzy Sky News odsłaniają kryzys ekologiczny

Dziennikarze Sky News skarżyli się na ból głowy i problemy z oddychaniem w Polsce. (Fot. Thinkstock)
'Polska przeżywa poważny kryzys zanieczyszczenia powietrza. Co gorsza, mieszkańcy nie zdają sobie z tego sprawy. Palą węglem i śmieciami, a z kominów unosi się czarny gęsty dym - jak w New Delhi' - podsumowali relację z pobytu na Górnym Śląsku dziennikarze Sky News.
Reklama

Reporterzy telewizji odwiedzili Katowice w dniu Barbórki. Opisali tradycje budzenia mieszkańców przez górniczą orkiestrę. Kontynuowanie tego zwyczaju stoi jednak pod znakiem zapytania, gdyż w marcu ma zostać zamknięty “Wieczorek”, a wraz z nim zespół. Bez pracy zostanie 1,5 tys. ludzi.

Kopalnia pracowała przez 200 lat, jednak teraz kończą się jej zasoby.

“Na zamknięciu Wieczorka zależy szczególnie ekologom. Region jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Z najświeższych badań wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Wspólnoty znajduje się w Polsce. Według europejskiej agencji ochrony środowiska, w kraju z powodu smogu w 2016 roku przedwcześnie umarło 45 tys. ludzi” - wylicza serwis.

Ostatniej zimy ogrzewane węglem domy i elektrownie powodowały skażenie porównywalne do Pekinu czy New Delhi.

“To jednak nie zaniepokoiło prawicowego rządu, który popiera przemysł górniczy i odmawia inwestowania w odnawialne źródła energii. W ubiegłym roku minister zdrowia określiła skażenie powietrza mianem teoretycznego problemu” - kontynuuje Sky News.

Ze względu na zamykanie polskich kopalń państwowi dostawcy importują węgiel z Rosji, a ostatnio przyjęli pierwszą dostawę z USA. Odpowiedzialność za redukowanie poziomu szkodliwych wyziewów spadło na władze lokalne. Jednym z projektów jest oferowanie dopłat na wymianę pieców węglowych na gazowe. Jednak mieszkańcy muszą zapłacić z góry całą kwotę, a potem dopiero mogą wystąpić o zwrot części kosztów. Wiele osób zwyczajnie nie może sobie pozwolić na taki wydatek.

“Członkowie naszego zespołu, wraz z lokalną aktywistką Renatą Nitrebską, odczuwali ból głowy i mieli problemy z oddychaniem. Jednak osoby, z którymi rozmawialiśmy, w ogóle nie zauważały smogu” - podsumowuje reportaż telewizja.

 

  Komentarze


  • R2
   16 stycznia, 15:28

   Bylem na swieta, i potwierdzam. Czarny dym z kominow, nawet nikt nie zwraca uwagi. Wspolczuje dzieciom

  • Jan
   16 stycznia, 18:23

   Nic nowego
   Tak jest od dziesięcioleci . A niektórzy dopiero teraz to zauważają

  • Wungiel Beatki i Jarka
   16 stycznia, 20:06

   ludzie sobie zdaja sparwe tyle ze nie zawsze ich stac na ogrzewanie przyjaznymi srodkami np GAS tak jak w calej reszcze europy bi niestety jest za drogo wiec pala co maja

  • Zk
   16 stycznia, 22:38

   a sky nevs to london niewidziala?

  • Cowboy builder
   16 stycznia, 22:48

   45 tys ludzi zmarlo przedwczesnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.....A gdzie sa statystyki ile ludzi zmarlo ,lub odebralo sobie zycie z powodu bezrobocia,biedy i glodu ? ?????

  • Nill
   17 stycznia, 02:22

   A gdy byly koksownie wtedy mogli przyjechac to by im kopary opadly troche dymu i juz zawroty glowy maja a zywnosc modyfikowana jest zdrowa. A czym pryskaja pola,ze ludzie maja problemy z oddychaniem....

  • Wow
   17 stycznia, 07:01

   Polska rosnie w silę,wiec,obżydzaja Ją ci,co mają w tym biznes-informacja,to teraz oręz,a media to wyrzutnia!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama