Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska firma przejmuje irlandzką markę słodyczy Lily O'Brien's

Polska firma przejmuje irlandzką markę słodyczy Lily O'Brien's
Irlandzka marka trafiła w ręce polskiego producenta słodyczy i napojów. (Fot. Pinterest/Lily O'Briens)
Za 40 mln euro polska grupa kapitałowa Colian Holding SA zakupiła 100% udziałów w irlandzkiej fabryce Lily O'Briens. W firmie zatrudnionych jest 120 osób.
Reklama

Lily O’Brien’s została założona przez Irlandkę Mary Ann O’Brien w jej kuchni, w 1992 roku. W 2014 większą część udziałów w przedsiębiorstwie zakupił Carlyle Cardinal Ireland Fund. Firma rozkwitła pod nowym zarządem. Dziś fabryka w Newbridge (hrabstwo Kildare) pracuje na pełnych obrotach – w 2016 roku wygenerowała €30 mln zysku.

Dokonanie płatności oraz przeniesienie własności udziałów ma nastąpić 3 stycznia. Kupującym jest polski producent i dystrybutor produktów żywnościowych.

Colian Holding SA specjalizuje się w działach: słodycze, kulinaria (przyprawy, bakalie) oraz napoje. Grupa ma w swoim portfolio takie marki jak: Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Jeżyki, Akuku!, Appetita, Siesta oraz Hellena. Siedziba Grupy Colian znajduje się w Opatówku k. Kalisza. Tam mieści się też jeden z zakładów produkcyjnych. Pozostałe fabryki działają w Bydgoszczy, Lublinie, Kaliszu i Wykrotach.

Do Grupy Colian należy też Elizabeth Shaw — dostawca luksusowych wyrobów czekoladowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Za przejęcie tej spółki Colian otrzymał Nagrodę Rynku Spożywczego 2016 w kategorii Wydarzenie Rynku Spożywczego. Została ona przyznana za wskazywanie kierunku rozwoju polskim firmom przez przejmowanie zagranicznych podmiotów na ich rodzimych rynkach.

Grupa znajduje się także na liście Warszawskiego Indeksu Giełdowego.

Jak informuje Journal.ie, fabryka nadal będzie prowadzona przez aktualne irlandzkie kierownictwo, pod zarządem dyrektora generalnego Eoina Donnelly'ego, współudziałowca firmy. Mary Ann O'Brien pozostanie na stanowisku dyrektora i konsultanta.

"Akwizycja tak silnego brandu, jak Lily O’Brien’s to kolejny krok na drodze do realizacji strategii ekspansji na rynki zagraniczne, którą zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku przejęciem brytyjskiej spółki Elizabeth Shaw Limited. Transakcja stanowi znaczące wzmocnienie potencjału Grupy Colian w realizacji działalności eksportowej, jednocześnie potwierdza jej zainteresowanie silnymi brandami. Mamy ambitne plany wzrostowe i chcemy, aby Lily O’Brien’s stała się wiodącą, globalną marką premium Grupy Colian. Zakładamy kontynuację współpracy z założycielem firmy, panią Mary Ann O’Brien, oraz z obecnym Zarządem spółki, w ramach jej bieżącego profilu działalności, którego nie zamierzamy zmieniać. Szczegóły strategicznych działań zostaną doprecyzowane w biznesplanie, który zostanie przygotowany w ciągu kilku miesięcy po przejęciu. O dalszych krokach, związanych z akwizycją Lily O’Brien’s Holding Limited będziemy informować na bieżąco" – skomentował Jan Kolański, prezes zarządu Colian Holding.

Produkty Lily O'Brien's trafiają głównie na eksport. Ponad 80% z nich sprzedawane jest w 15 krajach świata. Firma ponadto zaopatruje 20 linii lotniczych oraz branżę usług żywnościowych.

 

  Komentarze


  • 20002
   27 grudnia 2017, 11:09

   Faszysci znad Wisly;D

  • Andre80
   27 grudnia 2017, 14:24

   Polska firma ma wiekszosciowy pakiet to i zarzad powinien byc Polski a tak nie ma wplywu na decyzje ktore sa czesto debilne jak Angielskie myslenie blizzsze debilizmowi niz zdrowemu rozzsadkowi

  • Joanna
   27 grudnia 2017, 20:47

   Super

  • Jan
   28 grudnia 2017, 00:13

   Nie mogę uwierzyć w to co pisze!!! Kupili 100 proc. udziałów za 40 mln. Euro a zysk roczny firmy to 30mln euro. Czyli po roku i kilku miejscach zakup się zwróci. Chociaż kupili 100proc udziałów to poprzedni prezes zachował udziały. Jak to możliwe? ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama