Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska Macierz Szkolna i ambasador RP reagują na oskarżenia ws. szkół sobotnich

Polska Macierz Szkolna i ambasador RP reagują na oskarżenia ws. szkół sobotnich
Polskie szkoły oskarżono o kontakty ze skrajną prawicą szerzącą rasistowskie, ksenofobiczne i homofobiczne poglądy. (Fot. Getty Images)
Zrzeszająca ponad 130 polskich szkół sobotnich Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii i polski ambasador w Londynie zareagowali na artykuł 'Guardiana' o powiązaniach niektórych z tych szkół ze skrajnie prawicowymi organizacjami narodowymi.
Reklama
Reklama

Na podstawie raportu antyfaszystowskiej organizacji Hope Not Hate (nadzieja, nie nienawiść) reporterka "Guardiana" poinformowała m.in. o kontrowersjach dotyczących działalności skrajnie prawicowej grupy "Ogniwo", której przedstawiciel pozował do zdjęcia z dyrektorem polskiej szkoły w Southampton Rafałem Sawulskim.

Pytany przez "Guardiana" Sawulski przyznał, że niektórzy rodzice dzieci uczęszczających do tej szkoły istotnie są członkami Ogniwa, a szkoła czasami współpracuje z takimi organizacjami.

Dziennikarka zwróciła również uwagę na zdjęcia z wizyty Mariana Kowalskiego, polityka Ruchu Narodowego i byłego kandydata na prezydenta RP, w polskiej szkole im. Juliana Tuwima w Harlow w 2015 r., przypominając, że na jesieni ub.r. spotkanie z jego udziałem w Londynie zostało odwoływane, a restauracja, w której miał przemawiać, zamknięta. "Gmina Ealing nie będzie tolerować ekstremizmu ze strony neonazistów z Polski" - poinformowano wówczas.

"Guardian" zwrócił także uwagę na powiązania polskiej szkoły im. Adama Mickiewicza w Blackburn z ekstremistyczną organizacją "Polska Niepodległa", która próbowała m.in. ściągnąć na Wyspy polskiego skrajnie prawicowego publicystę Rafała Ziemkiewicza. 

Do publikacji "Guardiana" odniosła się Krystyna Olliffe, prezes zrzeszającej polskie szkoły sobotnie w Wielkiej Brytanii Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS).

"Podchodzimy niezwykle poważnie do niepokojących zarzutów na łamach Guardiana o powiązaniach między niektórymi radykalnie prawicowymi organizacjami i polskimi szkołami sobotnimi. Wierzymy, że w żadnej z naszych szkół nie ma miejsca na radykalne ani ekstremistyczne poglądy, jakiegokolwiek typu" - zapewniła w oświadczeniu.

Szefowa PMS zaznaczyła, że poprosiła dwie z trzech szkół opisanych w artykule o złożenie szczegółowych wyjaśnień, zaznaczając jednocześnie, że trzecia z nich - w Southampton - nigdy nie była zarejestrowana jako członek Polskiej Macierzy Szkolnej.

"Polskie szkoły sobotnie przez dekady oferowały bezpieczną przestrzeń dla wszystkich dzieci o polskich korzeniach, które chciały się nauczyć więcej o Polsce, polskim języku, literaturze i historii, odgrywając kluczową rolę w życiu pokoleń polsko-brytyjskich dzieci" - dodała.

Olliffe podkreśliła też, że w reakcji na artykuł ponad 130 szkół zarejestrowanych w Macierzy otrzymało techniczną notatkę proszącą dyrektorów o przejrzenie istniejących procedur dotyczących zaangażowania publicznego szkół i wydarzeń organizowanych na ich terenie z organizacjami pozarządowymi, prosząc jednocześnie, o "ich zaostrzenie, jeśli to konieczne, aby wykluczyć jakąkolwiek przyszłą współpracę z organizacjami reprezentującymi radykalne i ekstremistyczne poglądy jakiegokolwiek typu".

Do sprawy odniósł się również ambasador RP Arkady Rzegocki, który napisał w liście do redakcji, że był "zaskoczony i zawiedziony" tekstem w "Guardianie". Wskazał, że nie jest świadom potwierdzonych przypadków nawiązania przez którąś z polskich szkół sobotnich poważnych relacji "z tego typu (radykalnie prawicową - przyp.red.) grupą lub osobą". "A jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby powstrzymać szerzenie się takiej narracji" - poinformował.

Polacy w Wielkiej Brytanii zauważyli jednak jednak, że Arkady Rzegocki widnieje na zdjęciach jednej z imprez zorganizowanej przez "Ogniwo", co może oznaczać, że miał styczność z tą organizacją. 

Polonijna społeczność "Nie Patrioci UK" doniosła z kolei, że informacje o związkach polskich szkół z grupami ekstremistów wysłane były m.in. konsulowi RP w Manchesterze już 31 stycznia. Doniesienia nie doczekały się wówczas jakiejkolwiek reakcji ze strony przedstawiciela polskich władz.

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje ponad 130 polskich szkół sobotnich zarejestrowanych przez Polską Macierz Szkolną, w których uczy się około 20 tys. dzieci.

Ambasador RP Arkady Rzegocki w towarzystwie członków "Ogniwa" (pierwsi czterej od lewej), weterana wojennego i historyka Tomasza Panfila (z prawej), który zasłynął stwierdzeniem, że "Holocaust nie był zły dla Żydów". (Fot. Facebook/Ogniwo.UK)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama