Polska Eire Run: Bieg przyjaźni polsko-irlandzkiej

W biegu wzięło udział 750 osób z różnych krajów. (Fot. Polska Eire Festival)
Ponad 750 osób wzięło udział w pierwszym Polska Eire Run w Dublinie. Sobotni bieg rozpoczął 4. edycję Festiwalu Polska-Eire.

Uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przyjaźni polsko-irlandzkiej były głównymi ideami przyświecającymi organizatorowi biegu - Ambasadzie RP w Dublinie.

W ramach wydarzenia odbyły się 3 biegi – dla dzieci oraz na dystanse 5 i 10 km. Frekwencyjnie najlepiej dopisali najmłodsi biegacze. Każdy z 300 uczestników, który zdołał pokonać dystans 1 km, otrzymał pamiątkowy medal.

Czlonkowie Polish Runners Club zajęli całe podium w biegu na dystansie 5 km. (Fot. PRC)

W biegu na 5 km, wśród 115 zawodników, najlepsi okazali się członkowie Polish Runners Club Ireland. Klubowicze zajęli wszystkie miejsca na podium.

Na metę jako pierwszy dotarł Jacek Latała, z wynikiem 17:22. Na 2. i 3. miejscu uplasowali się Michał Gil (17:38) i Kamil Szostek (17:41).

Na dystansie 10 km królowali zaś obcokrajowcy. Ronan Wogan zajął pierwszą lokatę z wynikiem 36:16. Jako drugi do mety dobiegł Michael O’Regan (36:49), a trzeci był Jarosław Blacharski (37:51).

W obsługę wydarzenia zaangażował się ZHP Hufiec Irlandia. Harcerze pomagali w wydawaniu numerów, animacji zabaw czy punktach wydawania wody i poczęstunku.

"Sądząc po liczbie i entuzjazmie uczestników, jestem przekonany, że nie był to ostatni Polska Eire Run” - podsumował Ambasador RP w Irlandii Ryszard Sarkowicz.

4. edycja Polska Eire Festival jest zaplanowana na 25 maja – 10 czerwca. W jego ramach odbędzie się w całej Irlandii około 80 imprez kulturalnych, sportowych i biznesowych. Ich celem jest wzmocnienie integracji polsko-irlandzkiej. Patronat nad wydarzeniem objął portal Londynek.net, a także RTÉ, TVP Polonia, HelloIrlandia.