Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska 3. najlepszym krajem w Europie, aby wychować dziecko

Polska 3. najlepszym krajem w Europie, aby wychować dziecko
Szwecja ma najczystsze powietrze i wysoki poziom szczęścia. (Fot. Getty Images)
Szwecja, Luksemburg i Polska - to pierwsza 'trójka' europejskich krajów, w których najlepiej wychować dziecko. Polskę doceniono m.in. za niski odsetek młodych ludzi, którzy palą papierosy i piją alkohol.
Reklama

Ośrodek badawczy Nimblefins przeanalizował aktualne dane WHO, OECD i Eurostatu, aby wytypować najlepsze europejskie kraje do wychowywania dziecka. Oceniono młodych ludzi w 29 krajach Europy pod względem zdrowia i bezpieczeństwa (np. wskaźniki aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, otyłości, szczepień), stosowania szkodliwych substancji (papierosów, alkoholu i narkotyków) oraz wykształcenia (np. język angielski i umiejętności obsługi komputera). 

Po dokładnej analizie okazało się, że 5 najlepszych krajów dla wychowania dzieci w Europie to kolejno: Szwecja, Luksemburg, Polska, Norwegia i Hiszpania.

Szwecja wyróżniła się poziomem edukacji, w tym szczególnie dobrymi wynikami w zakresie znajomości języka angielskiego. "Szwecja jest najbardziej biegła w języku angielskim w krajach nieanglojęzycznych, a 100 proc. dzieci uczy się tego języka w szkole średniej" - czytamy w raporcie Nimblefins. Ten skandynawski kraj ma też najniższy wskaźnik palenia wśród młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat, najczystsze powietrze i wysoki poziom szczęścia.

Młodzi Polacy sięgają po alkohol rzadziej niż ich rówieśnicy w innych krajach Europy. (Fot. Getty Images)

Na drugim miejscu rankingu uplasował się Luksemburg. To liczące niespełna 600 tys. obywateli państwo "błyszczy" jako doskonałe miejsce, w którym dzieci dorastają w zdrowiu i bezpiecznym środowisku.

Luksemburg ma najlepsze wyniki w zakresie aktywności fizycznej, dobrej jakości powietrza i szczęścia, a także może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem szczepień przeciwko odrze (99 proc. dzieci ma szczepienie). Luksemburg dobrze kształci młodych ludzi (34 proc. kończy studia wyższe) i jest tam stosunkowo niski odsetek osób zażywających narkotyki (zwłaszcza MDMA i amfetaminę). 

Czym zatem wyróżniła się Polska? Kraj doceniono m.in. za niski odsetek młodych ludzi, którzy palą papierosy i piją alkohol. "81 proc. osób w wieku od 15 do 24 lat to osoby niepalące, co daje 5. miejsce w grupie. Polska zajęła 3. miejsce pod względem spożycia alkoholu, bo tylko 13 proc. osób w wieku od 15 do 24 lat piło codziennie lub co tydzień" - czytamy w raporcie. Młodzi Polacy dbają również o zdrową dietę - 55 proc. je codziennie owoce, a 51. proc. warzywa.

"Polska mogłaby poprawić się w kilku obszarach - w szczególności w odsetku dzieci aktywnych fizycznie, szczepień przeciwko odrze oraz liczbie dzieci uczących się kodowania w języku programowania komputerowego" - podsumowano w analizie.

Najlepsze kraje do wychowywania dzieci:

1. Szwecja,
2. Luksemburg, 
3. Polska,
4. Norwegia,
5. Hiszpania, 
6. Dania,
6. Finlandia,
8. Austria,
9. Litwa,
10. Wielka Brytania,
10. Rumunia.

Pełny ranking oraz dokładne wyniki badania znajdują się TUTAJ.

 

  Komentarze


  • Kasia
   3 maja, 07:44

   Kilku moich znajomych uciekło z uk ze względu na kulturę wychowania w uk która tu jest in the jungle bob marley. Uciekli : 1 Polak, 1 Węgier, 1 Słowaczka, 1 Afgańczyk,2 Australijki. Dziękuję pozdrawiam.

  • Ha
   3 maja, 09:12

   Polska tak tak napewno moze jest najlepszym krajem ale do tego zeby Depresji sie nabawic 👍

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama