Polska studentka z Dundee odtwarza atmosferę Polski lat 90-tych

Justyna Butkiewicz wyemigrowała z Polski do Szkocji wraz z rodzicami i siostrą, gdy miała zaledwie siedem lat, pozostawiając rodzinę i miejsce, które nazywała domem. Teraz 24-latka zachowuje tę część swojej historii, odtwarzając jedno ze środowisk, w którym dorastała jako dziecko – dom swojej babci.
Justyna skrupulatnie wykorzystała rodzinne zdjęcia i filmy, a także szeroko zakrojone badania trendów lat 90-tych, aby stworzyć wizualizację 3D mieszkania swojej babci w jej rodzinnym mieście Trzebiatowie, w północno-zachodniej Polsce.
"To dla mnie takie nostalgiczne miejsce i nawet kiedy teraz je odwiedzam, wracam myślami do tego, jak czułam się jako dziecko. Nie mieszkaliśmy tam, ale u babci byłyśmy praktycznie codziennie. To była bezpieczna przestrzeń" - przyznaje Polka.
Choć dzieciństwo Justyny przypadło na początek lat 2000., salon babci pozostał stosunkowo niezmieniony od lat 90. XX wieku, dlatego wizualizacja 3D przedstawia typowy pokój dzienny z tego okresu.
Artystka twierdzi, że projekt - będący częścią jej kursu "Animacja i efekty wizualne" - pomógł jej na nowo nawiązać kontakt z dzieciństwem i krajem ojczystym.
"Kiedy wyjechałam z Polski, dziwnie było nagle znaleźć się w nowej kulturze i zacząć tracić kontakt z ojczyzną. Ten projekt przywołał we mnie wiele wspomnień i wiele się nauczyłam. Zanim zaczęłam to robić, nie miałam pojęcia, że z tamtych czasów mamy rodzinne filmy wideo. Ludzie w postkomunistycznej Polsce zazwyczaj nie mieli dostępu do nowych technologii, jakie były na Zachodzie – w Polsce w latach 90-tych posiadanie kamery wideo było bardzo rzadkie. Ale okazało się, że siostra mojej babci miała kamerę i wszystko nagrywała" - opowiada Justyna Butkiewicz.
Babcia Justyny, 73-letnia dzisiaj Alina Michalska, podkreśla, że praca nad projektem z wnuczką pomogła jej przywołać cenne wspomnienia. "W tym naszym domu pamiętam piękne chwile. Dobrze, że mamy zdjęcia, które nam to przypominają, bo pamięć jest ulotna" - podsumowuje.
Wizualizacje 3D Justyny można oglądać na wystawie DJCAD Masters Show 2024, otwartej dla publiczności do niedzieli 1 września i prezentującej innowacyjne i skłaniające do myślenia prace stworzone przez 114 studentów, którzy ukończyli kursy podyplomowe DJCAD.
Justynko jak miło, że wybrałaś taki temat pracy. Gratulacje z tytułu ukończenia studiów i mam nadzieję zdobycia dyplomu. Też mam wnuki w UK i ze wzruszeniem przeczytałam artykuł. Życzę dużo zdrowia i szczęścia. Powodzenia w życiu