Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polscy studenci w UK wzywają do reformy szkolnictwa wyższego w Polsce

Polscy studenci w UK wzywają do reformy szkolnictwa wyższego w Polsce
Apel ogłoszono podczas wczorajszego Polskiego Forum Ekonomicznego na londyńskiej LSE. (Fot. AC/Londynek.net)
Polscy studenci z London School of Economics (LSE) wezwali wczoraj do reformy polskiego szkolnictwa wyższego, zachęcając do czerpania wzorów z Wielkiej Brytanii. Wśród rekomendacji jest m.in. postawienie na wąską grupę uczelni oraz samodzielność studentów.
Reklama

Napisany przez sześcioro przedstawicieli środowiska studenckiego 52-stronicowy raport opiera się na analizie porównawczej prestiżowych LSE i University College London (UCL) z Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Jego publikacja zbiegła się w czasie z organizacją Polish Economic Forum w Londynie, jednej z największych konferencji poświęconych Polsce, która co roku przyciąga około 700 uczestników.

Przewodniczący LSE SU Polish Business Society Jan Zawadowski tłumaczył, że analiza została przygotowana, bo studenci uznali za "skandaliczne, jak nisko w światowych rankingach są polskie uczelnie".

"Uczelnie brytyjskie są wzorem dla wszystkich do naśladowania, przynajmniej tak są postrzegane. Nasze sprawozdanie nie ma na celu wprowadzenia w Polsce kalki (...), bo część z polskich rozwiązań jest dobra, ale określenia tego, których się trzymać (...), a czego możemy się nauczyć od Brytyjczyków" - oznajmił.

We wstępie do raportu zdiagnozowano, że "drenaż mózgów", odpływ utalentowanych ludzi poza granice kraju jest jednym z głównych hamulców rozwoju polskiego społeczeństwa, a rosnąca liczba polskich studentów w Wielkiej Brytanii - do 7,5 tys. w 2018 roku, o 45 proc. więcej niż cztery lata wcześniej - "nie jest koniecznie czymś, z czego należy się cieszyć".

"Jako studenci LSE urodzeni i wychowani w Polsce, żałujemy, że polskie uczelnie wyższe nie mają tej istotnej przewagi konkurencyjnej, jaką dysponują brytyjskie uniwersytety. Dlaczego polskie dyplomy są powszechnie uznawane za mniej wartościowe?" - zastanawiali się autorzy.

Organizowane przez polskich studentów z prestiżowej uczelni London School of Economics and Political Science (LSE) Polish Economic Forum to jedna z największych konferencji poświęconych Polsce na świecie. (Fot. AC/Londynek.net)

Wśród głównych rekomendacji jest m.in. skierowanie wysiłków państwa na stworzenie mniejszej grupy "silniejszych, rozpoznawalnych międzynarodowo i dobrze finansowanych uniwersytetów", "restrukturyzację programu nauczania" i "zwiększenie czasu na samodzielne nauczanie", a także wzmocnienie porad zawodowych dla studentów i bliższą współpracę z biznesem, w tym w celu komercjalizacji badań naukowych.

Studenci wezwali także do ograniczenia konkurencji krajowej pomiędzy uniwersytetami i zastąpienia jej szeroką współpracą nad projektami międzynarodowymi. Jednocześnie zaapelowali o wyłączenie badań społecznych i kulturowych z konieczności walki o punkty rankingowe.

Organizowane przez polskich studentów z prestiżowej uczelni London School of Economics and Political Science (LSE) Polish Economic Forum to jedna z największych konferencji poświęconych Polsce na świecie. W tegorocznej, ósmej edycji wzięli udział m.in.: wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, Rafał Milczarski (Polskie Linie Lotnicze LOT), Sławomir Sikora (Citi), Krzysztof Krawczyk (CVC Capital Partners), Marta Krupińska (Google Campus London).

Szefujący LSE SU Polish Business Society Zawadowski tłumaczył, że studenci "chcieli rozmawiać o rzeczach, które się zmieniają szybko i są wyzwaniami, które musimy przezwyciężyć jako społeczeństwo", wskazując m.in. na ryzyko kolejnego kryzysu finansowego, szanse i zagrożenia związane z rozwojem technologii, wyzwania dotyczące ochrony środowiska i przyszłość polityczną Europy.

Jak podkreślił, oprócz dyskusji merytorycznej Polish Economics Forum służy także rozwojowi osobistemu uczestników.

"Na tym wydarzeniu ludzie znajdują pracę, inspirację i ludzi, z którymi chcą zakładać swoje firmy" - tłumaczył, wskazując m.in. na przykład członka zarządu Pekao SA Piotra Wetmańskiego, który w przeszłości był studentem LSE i uczestnikiem Forum, a w tym roku debiutował jako panelista.

W trakcie konferencji rozstrzygnięto także konkurs dla start-upów ł.pitch, który został nazwany na cześć polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza. Pierwszą nagrodę uzyskał projekt Comixify, który opiera się na technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję do przekształcenia filmów wideo w komiks.

 

  Komentarze


  • Prawda
   10 marca, 10:14

   i byc bardziej poprawnymi w lewa strone a ich studia to 30 miejsce w stopniu rankingowym a nasze na 9, przyklad bardzo prosty idziesz do lekarza tu po studiach i co brat google daje odpowiedz na co chory jestes

  • King
   11 marca, 12:36

   ciekawe, czy po 29 marca nadal będzie można korzystać z erasmusa. Chciałam wyjechać, ale póki co muszę się wstrzymać do dnia rozstrzygnięcia

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

  Sport


  Reklama