Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polscy studenci rozmawiali o roli Polski i przyszłości Europy

Polscy studenci rozmawiali o roli Polski i przyszłości Europy
W tym roku po raz pierwszy konferencja odbyła się poza kampusem uniwersyteckim ze względu na rekordowo wysokie zainteresowanie biletami. (Fot. Ewa Gluza/Facebook)
Ponad 750 polskich studentów z najlepszych brytyjskich uniwersytetów wzięło w sobotę udział w siódmej edycji LSE Polish Economic Forum w Londynie. W trakcie wydarzenia rozmawiano m.in. o roli Polski w Europie, postrzeganiu kraju przez inwestorów i wyzwaniach na najbliższe lata.
Reklama

Wydarzenie, organizowane przez zrzeszające polskich studentów na prestiżowej uczelni London School of Economics - stowarzyszenie LSE Polish Business Society (LSE PBS), odbywało się w tym roku pod tytułem: "Stulecie niepodległości: romantyczne cele, realistyczne środki".

"Głównym założeniem tego wydarzenia było od początku budowanie platformy pomiędzy polskimi studentami a biznesem. Ponieważ chcemy mieć realny wpływ na to, co się dzieje w Polsce, to w tym roku postanowiliśmy podejść do tego bardziej praktycznie i zorganizować nowe elementy programu, które pozwolą nam coś realnie zmienić w kraju" - tłumaczył współprzewodniczący LSE PBS i jeden z organizatorów Krzysztof Stefanowicz.

Jak dodał, w tym roku po raz pierwszy konferencja odbyła się poza kampusem uniwersyteckim ze względu na rekordowo wysokie zainteresowanie biletami.

W trakcie wydarzenia doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Cezary Kochalski odczytał list od głowy państwa. Prezydent zwracając się w nim bezpośrednio do polskich studentów ocenił, że "Forum jest świadectwem Państwa zaangażowania w losy kraju i w budowanie dobrych perspektyw dla polskiej gospodarki".

"Liczę, że absolwenci reprezentowanych tu brytyjskich uczelni będą powracać do ojczyzny, aby realizować swoje zawodowe ambicje i jak najlepiej spożytkować zdobytą wiedzę dla rozwoju kraju. Państwa kwalifikacje, z racji studiowania w środowisku międzynarodowym, są szczególnie cenne. Chcę zapewnić, że czekamy na Państwa z dużymi nadziejami" - podkreślił Duda.

Wśród panelistów tegorocznej edycji znaleźli się m.in. wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski, inwestor Sebastian Kulczyk, prezes Banku Pekao SA Michał Krupiński, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Europe Małgorzata O’Shaughnessy, a także przewodnicząca komisji spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim prof. Danuta Huebner.

Pytany w trakcie krótkiej konferencji prasowej o zachęty dla studentów do powrotu do kraju, Magierowski powiedział, że "wierzy, że w wielu obszarach Polska jest w stanie zaoferować coś więcej niż Wielka Brytania".

"Pamiętajmy o tym, że stopa bezrobocia jest bardzo niska, a gospodarka rozwija się bardzo szybko, co jest czymś, czego nam zazdrości wiele krajów. Myślę, że te możliwości w wielu obszarach dla młodych ludzi są ogromne" - przekonywał wiceminister.

Jak przypomniał, "Polska jest na ścieżce wzrostu, której nie mieliśmy od wielu lat i jest krajem, w którym można się spełnić, kiedy ma się dobre pomysły i zaryzykuje".

"Klimat przedsiębiorczości, duch przedsiębiorczości, który istnieje w Polsce - szczególnie po 89. roku - jest naprawdę czymś nieporównywanym z tym, co możemy obserwować w krajach zachodniej Europy" - argumentował Magierowski.

Z kolei Huebner przekonywała, że ewentualny powrót polskich studentów do kraju - także pośrednio powiązany z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - może być szansą na zmianę modelu rozwoju na oparty "nie na tradycyjnych czynnikach - niskich płacach i niskowykwalifikowanej sile roboczej - ale właśnie na innowacyjności, na takiej otwartej głowie i takim myśleniu w takiej kategorii wyzwań globalnych".

"Tacy ludzie, którzy studiują i oglądają świat, są tymi, którzy będąc w Polsce mogą pomóc nam wyrwać się z zaściankowego myślenia i patrzeć na szanse Polski w kontekście gospodarki europejskiej i globalnej" - podkreśliła Huebner.

W trakcie forum odbył się także finał konkursu dla młodych polskich przedsiębiorców LSE PBS Start-up Challenge, w trakcie którego wyłonieni z kilkudziesięciu zgłoszeń autorzy najciekawszych projektów zaprezentowali swoje pomysły przed panelem jurorskim złożonym z doświadczonych inwestorów.

Nagrodę publiczności otrzymał start-up Zbigniewa Wojny "TensorFlight", który pozwala na wykorzystywanie nagrań z dronów, zdjęć i satelitów do przyspieszonej oceny stanu nieruchomości, co może być komercyjnie wykorzystywane np. przez firmy ubezpieczeniowe. W nagrodę otrzyma wsparcie merytoryczne w rozwoju projektu od firmy doradczej Bain&Co., głównego partnera konferencji.

Na marginesie Forum organizatorzy opublikowali także krótki dokument zawierający pierwsze wnioski z prac nad szerszym raportem porównującym polski i brytyjski system edukacji. Przebadani studenci znacząco pozytywniej oceniali rozwiązania istniejące w Wielkiej Brytanii, wskazując m.in. wspieranie absolwentów w wejściu na rynek pracy, promowanie zaangażowania społecznego i większą transparentność egzaminów. Pełny dokument ma być opublikowany przed końcem roku.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama