Polscy siatkarze plażowi na 4. miejscu na świecie

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel wysoko w światowej klasyfikacji WT (Fot. Getty Images)
Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel zajęli czwarte miejsce w rankingu World Tour w siatkówce plażowej na koniec sezonu i powtórzyli tym samym swoje najlepsze osiągnięcie. Pierwszą lokatę wywalczyli drugi raz z rzędu Łotysze Janis Smedins i Aleksandrs Samoilovs.

Największym sukcesem Fijałka (UKS SMS Łódź) i Prudla (TS Volley Rybnik) było w mijającym roku zwycięstwo w turnieju WT w Hadze. Nigdy wcześniej polska para nie stanęła na najwyższym stopniu podium w imprezie cyklu.

Podopieczni słowackiego trenera Martina Olejnaka dwukrotnie w tym sezonie zajęli drugie miejsce - w Moskwie i Long Beach. Łącznie wzięli udział w 10 zawodach WT i zgromadzili 4 600 punktów.

Czwartą lokatę na koniec sezonu wywalczyli wcześniej raz - trzy lata temu. W ubiegłym roku uplasowali się na 11. pozycji.

Kolejna polska para - Michał Kądzioła (MKS Dąbrowa Górnicza) i Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów) - została sklasyfikowana na 16. miejscu (dziewięć turniejów, 3 080 pkt). Dziewięć pozycji niżej znaleźli się Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia) - osiem turniejów, 2 280 pkt. Pozostałe biało-czerwone duety zakończyły sezon poza czołową "70".

Smedins i Samoilovs tylko w jednym turnieju byli najlepsi - w Puerto Vallarta. Równa gra w pozostałych 11 imprezach WT pozwoliła im zgromadzić 5 770 pkt i zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Łotysze wyprzedzili Amerykanów Seana Rosenthala i Phila Dalhaussera (10, 5 440 pkt) i Brazylijczyków Bruno Schmidta i Alisona Ceruttiego (11, 5 330 pkt).

Wśród kobiet pierwszą pozycję wywalczyły Brazylijki Maria Antonelli i Juliana Felisberta Da Silva (14, 6 740 pkt), za którymi znalazły się ich rodaczki Agatha Bednarczuk i Barbara Seixas De Freitas (12, 5 660 pkt) oraz Amerykanki April Ross z Kerri Walsh Jennings (10, 5 420 pkt).

Najwyżej sklasyfikowane spośród Polek - Monika Brzostek (UKS 179 Łódź) i Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) - uplasowała się na 29. pozycji (10, 2 420 pkt).(PAP)