Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy przedsiębiorcy dyskryminowani w UE

Polscy przedsiębiorcy dyskryminowani w UE
Eksperci: W UE trwa nagonka na polskich przedsiębiorców (Fot. Getty Images)
Polskie firmy, delegujące pracowników do pracy za granicą, są coraz częściej dyskryminowane w krajach UE - poinformowali przedstawiciele Polskiej Izby Handlu.
Reklama
Reklama
Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu (PIH), która zrzesza firmy delegujące pracowników oświadczył, że branża oczekuje wsparcia poprzez działania dyplomatyczne. "Minister pracy ma kontakty ze swoimi odpowiednikami w UE. Chodzi o danie sygnału, że takie praktyki mają miejsce" - oznajmił Nowakowski.

Dodał, że reprezentacja firm spotkała się z reprezentantami ministerstwa pracy, którym przekazano dokumenty świadczące o dyskryminacji polskich firm za granicą oraz informacje z zagranicznych mediów, które świadczą o nagonce na naszych przedsiębiorców delegujących pracowników. "W ciągu tygodnia pismo w tej sprawie wyślemy też do premiera Donalda Tuska. Oczywiście z takim samym pismem zwrócimy się też do Komisji Europejskiej" - zaznaczył Nowakowski.

Z danych PIH wynika, że ok. 20 tys. polskich firm zajmuje się delegowaniem pracowników za granicę, a z tej formy pracy korzysta 250 tys. Polaków. Według Izby, delegowanie pracowników daje roczne obroty w wysokości ok. 5-6 mld zł, z czego część zasila polski budżet.

Prezes Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji Hanna Stypułkowska-Goutierre omówiła przykłady dyskryminacji polskich firm delegujących pracowników przez francuskie inspekcje pracy, odpowiednik polskiego ZUS-u, czy służby skarbowe. Poinformowała, że francuscy urzędnicy uznali np., że firma przewozowa, która wynajęła swoim kierowcom mieszkanie, aby mogli wypoczywać w nim, zamiast w kabinach samochodów, ma swoje stałe przedstawicielstwo nad Sekwaną. Efektem było naliczenie zaległych składek społecznych na kwotę 5 mln euro.

"To wynika z sytuacji politycznej i historycznej we Francji, ale też nacisków francuskich związków zawodowych, które ostro działają na rzecz wykluczenia firm zagranicznych" - zaznaczyła Hanna Stypułkowska-Goutierre. Wskazała, że w mediach powielane są hasła: "nieuczciwa konkurencja" i "dumping społeczny". Wskazała, że problem dotyczy sektora budowalnego, agencji pracy tymczasowych do różnych firm oraz branży przewozowej.

Ekspert z PIH Radosław Gałka poinformował, że niepokojące sygnały dyskryminacji polskich firm płyną też ostatnio z Niemiec. "Musimy stawić czoła tym praktykom. Mamy wrażenie, że kraje starej Europy chcą doprowadzić do wyeliminowania polskich przedsiębiorstw, zanim nowa dyrektywa zostanie implementowania" - ocenił Gałka.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama