Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy pracodawcy nie radzą sobie ze stresem pracowników

Polscy pracodawcy nie radzą sobie ze stresem pracowników
Rekordowa liczba pracowników w Polsce narażona jest na stres. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa pracowników w Polsce boi się utraty pracy i środków pieniężnych - wynika z badania firmy rekrutacyjnej HRK. Działania pracodawców, które powinny pomagać w walce ze stresem, są ocenianie przez pracowników negatywnie.
Reklama
Reklama

Obecnie już 52% pracowników boi się nagłej utraty pracy i środków pieniężnych – dowiadujemy się z raportu HRK. Wśród innych obaw pracownicy wskazują strach przed popełnieniem błędu (28%), który pociągnie za sobą poważne konsekwencje, a także strach przed szefem (15%) – jego nieuzasadnioną krytyką, brakiem docenienia, dostrzegania zasług oraz niejasną komunikacją w codziennym delegowaniu zadań.

"Lekarze od lat alarmują, że długotrwałe odczuwanie stresu może spowodować katastrofalne zniszczenia w naszym organizmie - od zwykłego uczucia zmęczenia, po obniżenie odporności i depresję, wypalenie zawodowe, których leczenie może odbywać się nawet latami. Pracodawcy, którzy są tego świadomi, co prawda, starają się wdrażać w firmach działania mające na celu niwelowanie stresu u pracowników, jednak, jak pokazują dane naszego raportu, aż 37% pracowników negatywnie ocenia ich działania" – komentuje Aneta Czernek, business unit manager w firmie doradztwa personalnego HRK.  

Autorzy badania wskazują, że w większości polskich firm wciąż popularny jest podstawowy pakiet benefitów, obejmujący opiekę medyczną, kartę sportową oraz elastyczne godziny pracy. Chociaż coraz częściej słyszymy o niestandardowych benefitach, typu masaże w firmie, zdrowa żywność na koszt pracodawcy, krótszy czas pracy w piątki, to jedynie garstka organizacji decyduje się na ich wdrożenie.

Wiele firm z branży handlowej w Polsce zmuszonych zostało do zwolenień pracowników lub obniżenia im pensji. (Fot. Getty Images)

Jak więc pracodawcy próbują walczyć ze stresem pracowników? 13% firm w Polsce oferuje tzw. pokoje relaksacyjne, gdzie można obejrzeć tv, pograć w gry, czy zdrzemnąć się, 11% daje pracownikom dodatkowe dni wolne od pracy, 7% organizuje szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem, zaś 6% zaprasza do masażu na koszt firmy. Jednak, jak oceniają respondenci badania, to ile dana firma oferuje benefitów wcale nie świadczy o jej przewadze konkurencyjnej czy dobrej walce ze stresem u ludzi. Większe znaczenie dla pracowników ma to, jak są traktowani.

Dla 43% badanych jasna i dwustronna komunikacja stanowi podstawę wszelkich działań, bowiem pozwala na wzajemną wymianę doświadczeń, informacji, wyjaśnienie sobie wątpliwych kwestii. Szczera komunikacja rodzi mniej niejasności, a tym samym stresujących sytuacji.

Czytaj więcej:

Badanie: Co ósma firma zwolniła pracowników, a 18 proc. obniżyło płace

"Rzeczpospolita": Zapaść w ofertach pracy największa w historii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama