Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polscy muzułmanie zaniepokojeni ksenofobią i uprzedzeniami

Polscy muzułmanie zaniepokojeni ksenofobią i uprzedzeniami
Tatarski meczet w Bohonikach. (Fot. Wikipedia)
Wyrażam zaniepokojenie coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń - napisał w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.
Reklama

Oświadczenie znajduje się na oficjalnej stronie Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.

Jak zaznaczył mufti, muzułmanie mieszkający w Polsce, w tym Tatarzy - zarówno obywatele polscy, jak i obcokrajowcy przebywający legalnie na terytorium kraju - "mają prawo czuć się tu bezpiecznie".

"W imieniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności muzułmańskiej w Polsce wyrażam głębokie zaniepokojenie coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń, do których dochodzi na terenie naszego kraju" - czytamy w oświadczeniu.

W ocenie muftiego Miśkiewicza, organizacje "neofaszystowskie i pseudonarodowe budzą w społeczeństwie duże obawy, godząc w poczucie bezpieczeństwa i wielokulturowy, wieloetniczny obraz naszego kraju".

"Te obawy nie są przesadzone. To już się dzieje i postępuje. Mamy nadzieję na wyraźne, konstruktywne i konsekwentne reakcje w tej sprawie, aby służyły dobru narodowemu, obywateli polskich, w tym Tatarów-muzułmanów, którzy wiernie służyli i służą własnej ojczyźnie – Rzeczypospolitej Polskiej" - zaapelował mufti.

Wskazał także na niebezpieczeństwo "utraty własnych miejsc kultu religijnego i tożsamości etnicznej", w szczególności "pomników historii w Bohonikach, miejscu tak ważnym dla Tatarów – muzułmanów polskich, jak Częstochowa dla polskich katolików".

"Rozrastające się w Bohonikach żwirownie zagrażają trwałości terenu, który od przeszło 350 lat stanowi ostoję polskiego islamu, a brak reakcji strony rządowej i samorządowej w tej sprawie będzie tragiczny w skutkach zarówno dla regionu i kraju, jak i ochrony tożsamości Tatarów polskich" - napisał mufti Miśkiewicz.

Liczbę wiernych należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tysięcy. Cudzoziemcy, to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich.

 

  Komentarze


  • THC
   26 stycznia, 07:47

   Dzięki. Wiesz dobrze jak lubię. Jestem cwelem i mi to gra.

  • Czytelnik anonimowy
   26 stycznia, 07:58

   Chlopcy chlopcy jeszcze ja chce z wami na umpa umpa plissss.

  • Olo
   26 stycznia, 09:10

   Polska tj kraj Katolicki a jak im sie nie podoba to...

  • Poseł Pis D.Tarczynski
   26 stycznia, 10:28

   Jeśli Arabia Saudyjska chce zapłacić za budowę meczetu w Polsce to Polska chce zapłacić za budowę katedry w Arabii Saudyjskiej.

   Pasuje to proszę bardzo.
   Nie pasuje to żegnam!!!

  • THC
   26 stycznia, 10:57

   Coz za nietolerancja w tej polsce. ;D

  • Nietolerancja 6+3=9
   26 stycznia, 13:26

   Nietolerancja jest w tym świecie (kuli ziemskiej) , nie tylko w Polsce, rodzicami jest hucpa panów murarzy.

  • Roki
   26 stycznia, 21:28

   Jeżeli Oni tak wiernie służyli i służą własnej ojczyżnie RP to powinni zrozumieć że Polska jest krajem katolickim i my Islam tolerujemy, ale nie koniecznie nam pasuje. Nie chcemy żeby jacyś królowie budowali tu jakieś centra. Moja córka ma prawo zmienić wiarę, ale mnie to nie ucieszy. Czym szybciej się dogadamy w tej sprawie tym mniej problemów będzie w przyszłości. Nie spodziewajcie się `że zaprosimy z otwartymi ramionami. Jeżeli jest dobrze niech tak pozostanie. Amen!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama