Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy adwokaci i Uniwersytet Jagielloński przeciwko wyrokowi ws. aborcji

Polscy adwokaci i Uniwersytet Jagielloński przeciwko wyrokowi ws. aborcji
Kobiety w Polsce zostały ubezwłasnowolnione - podkreślają przeciwnicy wyroku Trybunału Konstytucyjnego. (Fot. Getty Images)
'W związku z czwartkowym rozstrzygnięciem TK sprzeciwiamy się wszelkim działaniom odbierającym polskim kobietom konstytucyjnie gwarantowane prawo do godności, prywatności i decydowania o swoim życiu osobistym' - głosi podjęta dzisiaj uchwała Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Także Kolegium rektorskie UJ w Krakowie zaapelowało w tej sprawie do władz państwa.
Reklama
Reklama

W czwartek Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. "Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę" - podkreślił TK w uzasadnieniu.

Uchwałę w sprawie tego rozstrzygnięcia podjęło dzisiaj Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

"W związku z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku w sprawie sygn. akt: K 1/20, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej sprzeciwia się wszelkim działaniom odbierającym polskim kobietom konstytucyjnie gwarantowane prawo do godności (art. 30), prawo do prywatności i decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47) oraz naruszającym konstytucyjny zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania (art. 40)" - czytamy.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazało ponadto, że rozstrzygnięcie wydane zostało przez Trybunał Konstytucyjny "z udziałem trzech osób nieuprawnionych do orzekania z uwagi na wadliwość ich wyboru".

W uchwale podkreślono też, że w Sejmie oczekuje na rozpatrzenie projekt zaostrzający prawo aborcyjne "w zakresie tożsamym z wnioskiem rozpoznawanym przez Trybunał". "W takiej sytuacji wniosek do Trybunału należało ocenić jako nadużycie prawa prowadzące do ominięcia procesu ustawodawczego i wykorzystania Trybunału do rozstrzygnięcia sprawy, która należy do kompetencji ustawodawcy" - napisano.

Rada oceniła, że tak ważne sprawy, budzące wielkie emocje i spory światopoglądowe, "nie mogą być rozstrzygane wyłącznie w kategoriach prawnych poprzez próbę wykładni zapisów konstytucji".

Tak wyglądał wczorajszy protest w Krakowie. (Fot. Getty Images)

Także kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaapelowało dzisiaj do władz państwowych o "pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

Kolegium rektorskie najstarszej uczelni w kraju oceniło, że "skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi" jest ogłoszenie przez TK wyroku w czasie pandemii i rosnącej liczby zakażeń Sars-CoV-2, a także kiedy w krytycznej sytuacji jest służba zdrowia.

"Odpowiedzialni za blisko 50 tysięcy członków Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego nie możemy nie zareagować na zdarzenia, które boleśnie dotknęły – niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądowych nie tylko środowisko akademickie, ale Obywatelki i Obywateli naszego kraju" – napisało w apelu kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego władze UJ zwróciły się o "pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

Kolegium rektorów dodało, że trudno dzisiaj nie wypowiedzieć podstawowej prawdy, zgodnie z którą – jak podało – "osoby, którym powierzono prawo stanowienia prawa i jego realizację ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu i nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji".

Pod apelem podpisali się rektor UJ prof. Jacek Popiel, prorektorzy, w tym prorektor ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, oraz kanclerz i kwestor uczelni.

Czytaj więcej:

Polska: Aborcja w przypadku upośledzenia płodu niezgodna z konstytucją

"Do heroizmu nie można zmuszać". Siostra Chmielewska o aborcji po wyroku TK

Wyrok ws. aborcji w Polsce. Protesty w całym kraju

Strach kobiet i lekarzy. Zakaz aborcji już działa

Londyn: Dziś kolejny protest Polaków przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Kinga Rusin przekaże 100 tys. złotych na pomoc protestującym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama