Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polonia w Szkocji wyrzuca skrajnie prawicowych członków ze swoich szeregów

Polonia w Szkocji wyrzuca skrajnie prawicowych członków ze swoich szeregów
Skrajna prawica z Polski nie ustępuje w wysiłkach, aby przedostać się na teren Zjednoczone Królestwa. (Fot. Getty Images)
Brytyjska prasa donosi dziś o szybkiej reakcji jednej z największych organizacji polonijnych w Szkocji na skrajnie prawicowe poglądy jej członków. Ośmiu Polaków infiltrowało polską społeczność w Szkocji, dzieląc się za pomocą Facebookowego komunikatora rasistowskimi materiałami i próbując szerzyć skrajnie prawicową propagandę.
Reklama

Jak zauważa "Daily Record", skrajnie prawicowi ekstremiści infiltrowali uznaną polską organizację - Polish Social and Educational Society w Glasgow - aby "szerzyć truciznę". Organizacja mieści się w słynnym budynku Sikorski Memorial House.

Obywatele Polski wpadli, kiedy jeden z nich zapomniał wylogować się z Facebooka na wspólnym komputerze. Treści, jakimi dzielił się na komunikatorze na grupowym czacie, zauważył wówczas inny członek organizacji.

Wszystkie materiały przejrzała policja w Szkocji i nazwała je "obrzydliwie obraźliwymi". Wśród nich znalazły się m.in. antysemickie obrazki odwołujące się do wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego, które sugerowały, że Hitler nie wiedział nic o zabiciu przez nazistów 6 mln ludzi czy "żarty" o strzelaniu do walczących o swoje prawa kobiet.

Wśród usuniętych z organizacji ekstremistów znalazł się m.in. kierownik jednej z polskich szkół czy student uniwersytetu.

"Ci ludzie są jak wilki przebrane za owce. Mogą ubrać garnitur, zawiązać krawat i udawać szacunek, ale cały czas mają w sobie tę samą nienawiść. Ludzie ze skrajnie prawicowymi, toksycznymi poglądami są jak nowotwór" - przekazało źródło na łamach "Daily Record".

"Chcieli przejąć kontrolę nad organizacją i Sikorski Memorial House, aby szerzyć swoją skrajnie prawicową agendę w Szkocji" - oceniło źródło i dodało, że "niepokojące jest to, że są ludzie, którzy chcą bronić usuniętych Polaków".

Sierżant Graeme Stirling z lokalnej policji oświadczył, że ośmiu Polaków "uratował" fakt, że dzielili się materiałami na prywatnym czacie. "Gdyby odbyło się to publicznie, przygotowałbym odpowiednie zarzuty" - dodał.

Rzecznik prasowy Polish Social and Educational Society odmówił dziennikarzom "Daily Record" komentarza do sprawy.

Gazeta przypomina, że to nie pierwsze próby neonazistów z Polski, aby dotrzeć do szkockiej społeczności. W lipcu ubiegłego roku skrajnie prawicowi ekstremiści wykorzystywali bezdomnych z misji katolickiej, aby rekrutować nowych członków.

Wielokrotnie podejmowano również próby sprowadzenia na Wyspy przedstawicieli skrajnie prawicowych środowisk do Londynu - np. Jacka Międlara, Rafała Ziemkiewicza czy Mariana Kowalskiego. Policja i brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (ang. Home Office) zdążyło jednak w porę zareagować i uniemożliwiło im przekroczenie granicy Zjednoczonego Królestwa.

"Problemem jest to, że w Polsce nikt tych ludzi nie sprawdza. Celują oni w polską społeczność na Wyspach, próbując omotać ich skrajnie prawicową retoryką. Używają do tego antysemityzmu i homofobii. Dla Home Office jest to definicja ekstremizmu" - informował przedstawiciel organizacji Faith Matters.

Polskie szkoły w Wielkiej Brytanii oskarżono z kolei jakiś czas temu o powiązania z rasistowskimi organizacjami. Stojąca na ich czele Polska Macierz Szkolna potraktowała doniesienia mediów niezwykle poważnie i zapowiedziała przyjrzenie się niepokojącym doniesieniom.

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje ponad 130 polskich szkół sobotnich zarejestrowanych przez Polską Macierz Szkolną, w których uczy się około 20 tys. dzieci.

Sikorski Memorial House w Glasgow. (Fot. Google Maps)

 

  Komentarze


  • DUMNY LEWAK !!!
   13 maja, 14:36

   Bardzo dobrze !!! Gonic ta patologie !!! .

  • 23
   13 maja, 16:00

   Skrajnosci sa tez po lewej stronie, aletylko prawica jest krytykowana

  • Żeglarz
   13 maja, 19:10

   @Vistula
   Dobrze ci idzie obrażanie. Ciekawe dlaczego przedstawiciele kościoła katolickiego tak zawzięcie bronią faszyzujących organizacji. Vistula, jesteś ksiądz (albo prawie) i tak się zachowujesz. Żeby było jasne, to niektóre organizacje które określają się jako mocno prawicowe ubierają się w faszystowskie piórka. I drugie, nikt nie chce komentować tego co piszesz bo to jest młócenie słomy. Przypuszczam, że mieszkasz w Polsce bo gdybyś mieszkał w UK dawno poniósł byś konsekwencje swojego zachowania. Londynek powinien cię zablokować.

  • Mike
   13 maja, 19:12

   Widzę Korwin ma swoich chłopaków nawet w Szkocji
   Czyli jest nadzieja jeszcze na normalność w UK
   A nie na tą udawaną lewicowa miłość
   I wszych równość normalnie jak za komuny
   Wszyscy jesteśmy tacy sami o ile nie sprzeciwiamy się rządzącym

  • MI6
   13 maja, 20:05

   Ojej,neonaziści i faszyści... hitleryzm szerzą.To oni okupują Palestynę,szykują wjazd do Iranu,manipulują ekonomią światową i sytuacją geopolityczną Europy.szczególnie polscy naziści,nie szanujący tęczowej flagi i brudnych tabunów islamskich najeźdźców i popaprańców z antifa.napiszcie do króla Europy tuska donos,skargę... on może wszystko,ale tylko w teorii.

  • Gość
   13 maja, 22:46

   jedyna słuszna racja... gdzie tolerancja i wolność słowa. Co złego w poglądach by kraje zachowały swoją tożsamość i broniły się przed wpływem nijakości i komercji... ale nie, bo my chcemy by każdy na ziemi był szarym i takim samym konsumentem GMO, footballu, McDonalda, Coca Coli i I phonów. A czy EU nie mówiła o zachowaniu różnorodności kulturowej? I dodam, że nie jestem zwolennikiem tych narodowców ale rozumiem ich punkt widzenia a jak widzę totalitaryzm skierowany przeciwko takiej grupie to staje po ich stronie.

  • Jj
   13 maja, 23:02

   Gosc i reszta prawackich "patryjotow": nie podoba sie wam brytyjskie prawo? Nikt was tu na sile nie trzyma.

  • Gier
   14 maja, 07:04

   Usuwaja komentarze!

  • Jj
   14 maja, 20:18

   @Gier: i bardzo dobrze, nie chca miec problemow z brytyjska policja. Tutaj sianie nienawisci nie jest tolerowane.

  • Jj
   15 maja, 08:13

   @Gosc: nie zapomnij poinformowac Home Office o swoim poparciu dla skrajnych grup. Ulatwi im to znacznie prace po Brexicie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama