Menu

Polonia chce wnieść pozew przeciwko burmistrzowi Jersey City

Polonia chce wnieść pozew przeciwko burmistrzowi Jersey City
Dzielnica Exchange Place jest nazywana "Wall Street West" ze względu na mieszczące się tu liczne siedziby firm i instytucji finansowych. (Fot. Thinkstock)
Przedstawiciele Polonii zamierzają wnieść pozew przeciw burmistrzowi Stevenowi Fulopowi i miastu Jersey City w związku z planami usunięcia Pomnika Katyńskiego z placu Exchange Place.
Reklama

Domagają się wydania zarządzenia, uniemożliwiającego te zamiary oraz zapobieżenia temu, by burmistrz sprawował władzę przy pomocy zarządzeń wykonawczych.

Liderzy społeczności polonijnej przyłączą się do mieszkańców Jersey City i autora Pomnika Katyńskiego Andrzeja Pityńskiego, zamierzających wystąpić na drodze sądowej przeciwko decyzji burmistrza. Zarzucają mu brak szacunku dla Polaków na całym świecie. Argumentować też będą, że Fulop naruszył proces regulacyjny, którego zasad powinien był przestrzegać, w celu przeniesienia monumentu.

"Burmistrz sprawuje władzę w sprzeczności z prawem New Jersey i w sprzeczności z uchwałą Rady Miejskiej. Zaniedbał obowiązku konsultacji ze społeczeństwem lub zaproszenia polskich liderów na publiczne przesłuchania, aby mogli zeznawać i przedstawić swe argumenty” – mówił adwokat nowojorski Sławomir Platta, zaliczany do przywódców polonijnych.

„Jego (burmistrza) działania są absolutną zniewagą dla polskich Amerykanów i hańbą dla demokratycznego procesu, w oparciu o który ten kraj jest zbudowany!” – konkludował Platta.

Pozew jest tylko jedną z batalii społeczności polonijnej o zachowanie historii i upamiętnienie 22 tys. zamordowanych w Katyniu obywateli polskich. Na najbliższą niedzielę zaplanowano manifestację w pobliżu pomnika.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama