Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A Polish woman in the UK opposes adoption by a LGBT pair

A Polish woman in the UK opposes adoption by a LGBT pair
Wielka Brytania jest jednym z najbardziej przyjaznych rodzinom jednopłciowym krajów na świecie. (Fot. Getty Images)
Polish media today inform about the case of a Polish woman who lost her right to care for her 13-year-old son. The woman learned from the agency's employees that the boy would go to the same-sex family, which provoked her severe opposition. She asked for help, among others Polish consul, who reminded the woman that he lives in Great Britain and is obliged to comply with local law.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Portal wp.pl przed weekendem informował, że brytyjski sąd zdecydował o tym, iż syn Polki mieszkającej w Anglii może trafić do adopcji. "Zgodę na to wyraził jego ojciec – obywatel Wielkiej Brytanii. Od pracowników opieki społecznej, którzy zajmują się adopcją, Polka dowiedziała się, że jej dziecko zostanie adoptowane przez parę homoseksualistów" - wskazano.

"Nie chcę się na to zgodzić. Wolałabym, żeby był wychowywany przez mamę i tatę, a nie przez dwóch ojców" – przekazała portalowi kobieta, która swoje wątpliwości zgłosiła opiece społecznej i interweniowała też u polskiego konsula.

Konsul Paweł Nowak przekazał w odpowiedzi na interwencje matki: "Wielka Brytania – kraj, w którym mieszka pani od kilkunastu lat i którego praw zobowiązana jest pani przestrzegać, dopuszcza adopcję przez pary homoseksualne. Nie jest to niezgodne z tutejszym prawem".

Polka straciła prawo do opieki nad synem po tym, jak zostawiła go pod opieką 13-letniej córki. "Pod nieobecność matki chłopiec oparzył się gorącym naczyniem. Kobieta zmagała się także z depresją i choruje na epilepsję. Wcześniej straciła prawo do opieki nad pozostałymi dziećmi" - informował portal wp.pl.

W Wielkiej Brytanii mieszka wiele rodzin LGBT. (Fot. Getty Images)

Podkreślono, że kobieta nie zamierza odpuszczać w walce o dziecko. "Walczę od 15 miesięcy. Nie jestem ideałem, ludzie popełniają błędy, a mój mnie dużo kosztował. Straciłam synka. Nie cofnę czasu, ale chcę naprawić popełnione błędy. Zależy mi na tym, by synek miał kochającą rodzinę" - oznajmiła Polka.

Do sprawy odniósł się polski wiceminister sprawiedliwości, który ocenił, że podejmie działania "żeby jednak dziecko było adoptowane przez kobietę i mężczyznę". Polityk wskazał, że w tej sprawie zamierza zwrócić się do brytyjskiego organu centralnego zajmującego się adopcjami.

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe jest legalna w Wielkiej Brytanii od 2002 roku. Brytyjski rząd finansuje liczne programy zachęcające osoby LGBT do adopcji dzieci, zwracając uwagę, że wiele rodzin jednopłciowych nie decyduje się na adopcję wyłącznie z uwagi na psychologiczną barierę związaną z zakazem adopcji w przeszłości.

Według Office for National Statistics, w ubiegłym roku, 12 proc. wszystkich adopcji dokonanych było właśnie przez pary jednpłciowe.

Czytaj więcej:

Eurobarometr: 76 proc. mieszkańców UE za prawami dla LGBT

Nieudany debiut Chick-fil-A w UK. Poszło o prawa LGBT

Muzułmanie przeciwni LGBT "z dożywotnim zakazem protestów" w UK

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement