Menu

"Politico": Tusk jedną z opcji awaryjnych na szefa KE

"Politico": Tusk jedną z opcji awaryjnych na szefa KE
"W przypadku Tuska nie byłoby żadnych pytań o odpowiednie doświadczenie, co jest piętą achillesową Webera". (Fot. Getty Images)
To pozornie mało prawdopodobny pomysł, ale nazwisko szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska jest wymieniane przez niektórych unijnych dyplomatów w kontekście objęcia przewodnictwa Komisji Europejskiej - pisze dzisiaj 'Politico'.
Reklama

W tekście, który wylicza potencjalnych dziewięciu centroprawicowych kandydatów na szefa KE, jeśli Europejska Partia Ludowa (EPL) będzie musiała zrezygnować z odrzucanego przez liberałów i socjalistów Manfreda Webera, były polski premier znalazł się na ostatnim miejscu.

Oficjalnie EPL wciąż popiera Webera, mimo sprzeciwu wobec tej kandydatury ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona i innych liderów unijnych. Jednak fakt, że politykowi niemieckiej CSU, siostrzanej partii CDU Angeli Merkel, nie udało się uzyskać poparcia ani w Radzie Europejskiej, ani w Parlamencie Europejskim, nie daje mu wielkich szans na nominację.

Wśród dziewięciu możliwych kandydatów do objęcia fotela przewodniczącego Komisji ze strony Europejskiej Partii Ludowej "Politico" wymienia: głównego negocjatora ds. Brexitu Michela Barniera, byłego prezydenta Finlandii Alexandra Stubba, dyrektor wykonawczą Banku Światowego Kristalinę Georgiewą, a także szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Na dalszych miejscach znaleźli się: premier Irlandii Leo Varadkar, minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier oraz premier i prezydent Chorwacji Andrej Plenković i Kolinda Grabar-Kitarović. Niemal wszystkie te nazwiska pojawiały się wcześniej w spekulacjach prasowych.

Jednym z możliwych kandydatów jest główny negocjator ds. Brexitu, Michel Barnier. (Fot. Getty Images)

Portal wskazuje na zalety potencjalnych kandydatów, takie jak doświadczenie w rządze, poparcie określonych krajów, a także ich wady - wiek czy komplikacje polityczne. Np. Barnier będzie miał 70 lat w 2021 r., więc trudno go przedstawiać jako zmianę pokoleniową, a rząd Finlandii, z której pochodzi Stubb, już wystawił swoją kandydatkę do KE.

Pisząc o Tusku, "Politico" przypomina, że w jego przypadku nie byłoby żadnych pytań o odpowiednie doświadczenie, co jest piętą achillesową Webera. "Choć należy on do centroprawicowej EPL, Tusk pokazał również, że może zdobyć poparcie socjalistów i liberałów. Siedmiu liberalnych premierów jawnie poparło go, gdy jego kadencja była odnawiana dwa lata temu wbrew życzeniom jego odwiecznych rywali w polskim rządzie" - piszą autorzy materiału.

Portal przypomina jednocześnie, że na konferencji prasowej w piątek nad ranem po szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej, pytany, czy jego nazwisko pojawia się wśród potencjalnych kandydatów do objęcia szefostwa KE, odpowiedział "nie".

"Dyplomaci mówią, że opcja Tuska zostałaby aktywowana tylko w najgorszym scenariuszu - nie wypaliłaby teraz, gdy inni kandydaci są w grze, ale mogłaby zadziałać, by przełamać impas, jeśli nie byłoby zgody na nikogo innego" - podkreśla "Politico".

Szefowie państw i rządów państw UE mają ponownie spotkać się na szczycie UE w niedzielę, by kolejny raz podejść do układanki ws. unijnych stanowisk.

  Komentarze
  • Jan Potocki
   25 czerwca, 15:24

   "Niebezpieczne zwiazki Donalda Tuska" to ksiazka warta polecenia z ktorej wynika po prosty ze Tusek to zdrajca Polski.Autor -Wojciech Sumlinski .POLECAM!!!!!

  • Gggg
   26 czerwca, 08:34

   Lepiej niech wraca do kraju i niech pogoni reżim pisowski.

  • Do gggg
   26 czerwca, 13:05

   Ciebie niech pogoni idioto po lewackich niemiecko-ruskich mediach w pl 90%.
   Polskie media to tylko
   1 TVP
   2 Republika Gazeta Polska niezależna
   3 Trwam
   Jeśli ktoś ogląda coś innego to idiota ogłupianym i żyje w matrxsie.
   Po 80 lat rzeka Targowiscy biedy i nędzy. Nareszcie Polski rząd.
   Czyny się licza
   Targowica po sld psl kukiz itd wszytko za grosze sprzedawały kradły banki stocznie elektrownie wodociągi itd
   PiS odkupuje to wszytko i powoli naprawia kraj.
   Tusk 2015 3-5zl na godz kpina jak Afryką czy Chiny.
   PiS zrobił ze już 15.
   Kastę sady rusza dopiero po zmianie konstytucj

  • Vistula
   27 czerwca, 00:36

   Nie zdziwiłbym się jeżeli Gggg nie byłby w stanie pojąć różnicy rządow Zjednoczonej Prawicy i PełO. Po jego wypowiedzi widać, że żyje w jakimś świecie równoległym. Cały w strachu, że zaraz Kaczyński wychynie zza firanki i zamknie go do więźnia, za to, że nie głosował na PiS, albo że w ogóle nie głosował. Oj chyba lepiej, żeby nie wychodził z domu, bo pod jego bramą czycha Macierewicz z Tarczyńskim. Śpi też pewnie w szafie, jakby przyszli po niego o 6 nad ranem...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama