Polish sailors with a gold medal

Wielki sukces polskich żeglarek. (Fot. Getty Images)
Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) with Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice) won the gold medal of the sailing world championship in 470 in Thessaloniki.

W dzisiejszym wyścigu finałowym, z udziałem dziesięciu najlepszych załóg, Skrzypulec i Mrózek Gliszczynska, które miały ogromną przewagę nad rywalkami w klasyfikacji generalnej, uplasowały się na siódmej pozycji. Srebro przypadło brytyjskiej załodze Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a brąz reprezentantkom Słowenii Tinie Mrak i Veronice Macarol.

Złote medalistki żeglowały bardzo równo przez całe regaty, w których rywalizowało 60 załóg. Spośród 12 rozegranych w sumie wyścigów tylko w trzech były poza "trójką" - trzy razy zajmowały drugie miejsca i sześciokrotnie trzecie.

"Nie mogę uwierzyć, że wyprzedziłyśmy utytułowaną Hannah. Podziwiam ją. To świetna zawodniczka, wiele razy miałam okazję ją obserwować, starałam się od niej uczyć, a teraz jesteśmy przed nią. To jest niesamowite uczucie" - podkreśliła Skrzypulec.

Mistrzostwa świata w Salonikach to dopiero trzecie wspólne zawody Polek od igrzysk w Rio de Janeiro. Po olimpijskich zmaganiach, które ukończyły na dziesiątej pozycji, rehabilitację po drugiej operacji kolana przechodziła Mrózek Gliszczynska. Pod koniec maja wygrały regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej, a miesiąc później były drugie w rywalizacji cyklu Pucharu Europy w Kilonii (Kieler Woche).

Zawodniczkę ChKŻ Chojnice, najstarszego w kraju klubu żeglarskiego (powstał w marcu 1922 roku), zastępowała wcześniej Jolanta Ogar. W maju w Monako, wraz ze Skrzypulec, zajęły trzecie miejsce w mistrzostwach Europy, zdobywając pierwszy w historii medal dla Polski w kobiecej klasie 470 w imprezie tej rangi.

"Mimo długiej przerwy wróciłam do łódki jeszcze silniejsza" - stwierdziła Mrózek Gliszczyńska. "Po siedmiu miesiącach bez żeglowania byłam bardzo skoncentrowana, aby walczyć na Morzu Egejskim o podium" - dodała.